Uzależnieni od Xanaxu
Okazuje się, że coraz powszechniejsze jest uzależnienie od benzodiazepin, w tym również od XANAXU. Ulokowało się na czwartym miejscu w rankingu uzależnień, bezpośrednio po nikotynie, alkoholu i kannabinolach, rozwija się już nawet po dwóch miesiącach regularnego zażywania. Doradzana jest zachowawczość podczas przepisywania benzodiazepin.
Xanax jest lekiem psychotropowym, wywodzącym się z grupy benzodiazepin. Z tego względu stosowanie Xanaxu powinno mieć charakter krótkotrwały, żeby zmniejszyć ryzyko uzależnienia. Xanax powinien być stosowany wyłącznie doraźnie i krótkotrwale. Zalecany jest przy atakach paniki, agorafobii, silnych stanach lękowych, a także depresji. Jego działanie jest natychmiastowe, osoba przyjmująca odczuwa natychmiastową ulgę. Stosowanie powinno być ograniczone do skrajnych sytuacji kiedy codzienne funkcjonowanie jest niemożliwe.
Alarmujące jest przepisywanie Xanax przez lekarza pierwszego kontaktu. Przytaczamy historię zażycia Xanaxu przez jedną pacjentkę:
„Dziwne bóle w okolicy klatki piersiowej skłoniły mnie do wizyty u internisty. Ich charakter i nasilenie mnie przerażały, miałam wrażenie, że zbliża się mój koniec. USG, EKG nic nie wykazały. Powtórny ból skłonił mnie do ponownej wizyty u mojego lekarza, który zalecił wizytę na SOR. Tam również, żaden lekarz nie zauważył nic niepokojącego w moich wynikach. Powtórnie wróciłam do internisty, który stwierdził, że to odbywa się na tle nerwowym. Bez zawahania zaproponował Xanax i inne substancje pochodne. Miałam wątpliwości, czy ten lek mi pomoże. Nie uzyskałam jasnej odpowiedzi, wyłącznie sugestię, która wskazała, że Xanax przyniesie mi ulgę. W ten sposób rozpoczęło się moje uzależnienie."
Łatwość przepisania i dostępność na rynku Xanax sprawiają, że trafiają do nieprawidłowych osób. Może być spożywany przez osoby, które tego nie wymagają, a u każdego przyczynia się do szybkiego uzależnienia.
Jak stosować Xanax?
Jest to lek na receptę, dlatego należy go przyjmować wyłącznie pod kontrolą psychiatry. Zgodnie z z zaleceniami, należy go przyjmować w poniższych dawkach:
- zespół lęku uogólnionego lub stany lękowe - dawki od 0,25 do 0,5 mg 3 razy na dobę;
- zespół lęku napadowego lub agorafobia - dawki od 0,5 do 1 mg raz na dobę, przed snem
Charakter leczenia Xanax ma trwać możliwie jak najkrócej, maksymalnie od 8 do 12 tygodni. Przyjmowane dawki powinny być stopniowo zmniejszane, tak jak wskazuje lekarz. Zaleca się, żeby nie były pomniejszane o więcej niż 0,5 mg co 3 dni. Nagłe zwiększenie dawki nie przyniesie ulgi, spowoduje wyłącznie skutki uboczne, które sprzyjają rozwojowi uzależnienia.
Uzależnienie Xanax (benzodiazepin) - objawy
Do najczęstszych objawów uzależnienia od Xanaxu jest:
- zwiększenie tolerancji na substancję,
- samodzielne przedłużenie kuracji,
- zmiany w osobowości,
- skoncentrowanie na zdobywaniu leku,
- objawy zespołu abstynencyjnego,
- wzorce zachowań, tj.: błaganie lekarza o ten lek lub jego większą dawkę, wizyty u kilku specjalistów psychiatrii oraz ukierunkowywanie przedstawianych objawów, aby uzyskać Xanax, prób przekupstwa, a nawet próby fałszowania recepty, do uzyskania leków stosują groźby oraz szantaże. Pojawiają się również próby kradzieży tego leku.
Przebieg leczenia uzależnienia od Xanaxu
Uzależnienie od Xanax komplikuje odstawienie przyjmowanego leku. Z reguły towarzyszą temu także objawy nie tylko psychiczne, ale również fizyczne, a kolejna dawka łagodzi skutki, tym samym pozwalając na normalne funkcjonowanie. W wielu przypadkach jedynym ratunkiem jest wyłącznie detoks i specjalistyczna terapia.
Z reguły posiada zbliżony charakter do leczenia uzależnień od alkoholi, a nawet może mieć miejsce w tych samych ośrodkach. Początkową fazę stanowi detoksykacja, co pozwala pozbyć się substancji z organizmu. W rezultacie trwa nawet kilka miesięcy.
Zaprzestanie przyjmowania Xanax
U osób uzależnionych, zaprzestanie przyjmowania Xanax jest bardzo trudne. Wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem psychiatrą, który na podstawie wywiadu nakreśli przebieg odstawienia. Zabronione jest natychmiastowe odstawienie, ponieważ chory będzie miał spore trudności z codziennym funkcjonowaniem. Wiele osób próbowało samodzielnie odstawić lek, jednak nie uzyskali pożądanych rezultatów.
W ośrodkach odstawienie posiada charakter stopniowy i odbywa się pod opieką specjalistów, którzy mają za zadanie wspierać w trakcie walki z uzależnieniem. Uwagę przykuwa się do dodatkowych zajęć np. warsztatów i treningów, które jednocześnie zachęcają do zmiany trybu życia. Wszystko posiada długotrwałe rozłożenie w czasie, co umożliwia uzyskanie pozytywnych rezultatów i zaprzestanie przyjmowania Xanax.
W walce z uzależnieniem konieczne jest utrzymanie abstynencji oraz odnalezienie motywacji do życia. Pomaga w tym terapia, która ma za zadanie wspierać chorego.