Skutki lekomanii

Każdy lek działa w inny sposób i oddziałuje na organizm. Efekty mogą się różnić w zależności od stężenia, regularności przyjmowania czy bezpośrednio od danej osoby. Wpływ substancji zawartej w leku na konkretną osobę jest uzależniony od różnych czynników, w tym wielkości ciała, ogólnego stanu zdrowia, ilości i siły leku oraz tego, czy w tym samym czasie znajdują się inne leki. Ważne jest, aby pamiętać, że leki dostępne bez recepty nie są środkami poddawanymi kontroli zakupów, a zatem można przyjmować je bez większych ograniczeń z dużą szkodliwością dla zdrowia. Leki mogą mieć skutki krótko- i długoterminowe, w postaci psychicznej i fizycznej, które mogą prowadzić do uzależnienia. Jakie są dokładnie skutki lekomanii? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Skutki lekomanii - negatywne działanie środków na organizm

Po leki sięgamy zazwyczaj z dwóch powodów - cierpimy fizycznie lub psychicznie. Większość nadużywanych środków pozwala niwelować ból lub negatywne odczucia co do rzeczywistości. Często zaczyna się niewinnie - błędnie zakładamy, że jeżeli coś jest z apteki lub przepisane przez lekarza, zawsze jest dla nas bezpieczne. Skutki lekomanii są takie, że im więcej zażywasz leków, tym bardziej prawdopodobne jest, że zbudujesz tolerancję na ich działanie, a co za tym idzie, będziesz potrzebował ich więcej. Może to prowadzić do konieczności przyjmowania większych dawek w celu uzyskania tego samego działania leku co na początku. Uzależnienie od leków może szybko zacząć wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na pracę i życie społeczne.

Skutki lekomanii - różne leki, różne efekty

Leki wpływają na centralny układ nerwowy twojego ciała. Wpływają na sposób myślenia, odczuwania i zachowania. Trzy główne typy to depresanty, halucynogeny i stymulanty:

- Leki depresyjne spowalniają lub „obniżają” funkcję ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że spowalniają wiadomości docierające do mózgu. W niewielkich ilościach leki depresyjne mogą powodować uczucie relaksacji i ograniczyć zahamowania. W dużych ilościach mogą powodować wymioty, utratę przytomności i śmierć. Leki depresyjne wpływają na koncentrację i koordynację oraz spowalniają zdolność reagowania na sytuacje. Do depresantów można zaliczyć m.in. morfinę, kodeinę, substancje konopne, środki uspokajające.

- Halucynogeny mogą wpływać na odbieranie rzeczywistości. Wpływa to na omamy wzrokowe i słuchowe. Inne skutki mogą obejmować euforię emocjonalną i psychiczną, problemy z zaciskaniem szczęki, a także gwałtowne stany, np. panikę, paranoję oraz zaburzenia żołądkowe. Tutaj najczęstsze substancje to ketamina i produkty konopne.

- Stymulanty przyspieszają działanie centralnego układu nerwowego, poprzez wzrost prędkości  przesyłania wiadomości do i z mózgu. Może to skutkować przyspieszeniem działania układu krwionośnego oraz wzrostem temperatury ciała. Dalsze efekty to m.in zmniejszenie apetytu czy bezsenność wynikająca z nadmiernego pobudzenia. W dużych ilościach używki mogą powodować lęk, panikę, drgawki czy skurcze żołądka. Tutaj szczególnie należy zwrócić uwagę na środki zawierające kofeinę i nikotynę.