Pokonaj uzależnienie od Facebooka bez rezygnacji z niego

Tal Gur podróżuje po świecie od 21 roku życia. Żyje marzeniami o życiu i inspiruje innych, aby robili to samo, dzieląc się doświadczeniami ze swojej niesamowitej strony internetowej, Od zera do bohatera.

Powitajmy razem Tala, który pomaga nam radzić sobie z często przytłaczającym przyciąganiem do Facebooka. Daje nam wskazówki, co możemy zrobić, aby zmienić ten nawyk.

Czy codziennie sprawdzasz Facebooka?

Czy to właśnie do niego zwracasz się, gdy czujesz się znudzony, przygnębiony lub przytłoczony?

Czy często zdarza Ci się sprawdzać swoje konto, gdy pracujesz nad czymś innym?

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś uzależniony. I chociaż uzależnienie od Facebooka może nie jest uznanym zaburzeniem klinicznym (nawet nauka musi nadążyć za technologią), to nie jest ono wcale mniej poważne.

Nie zrozumcie mnie źle, jestem fanem Facebooka. Gdzie indziej mogłabym tak łatwo nawiązać kontakt z ludźmi, których nie widziałam od lat, dzielić się swoimi poglądami na świat i bez wysiłku śledzić aktywność i urodziny moich przyjaciół?

Ale bez ograniczeń Facebook może stać się niezdrowy i szkodliwy. Pochłania nie tylko czas i uwagę, ale także odciąga od prawdziwych interakcji międzyludzkich.

Powinienem to wiedzieć, bo sam spędzałem na Facebooku godziny bez celu. Bywało, że obsesyjnie pisałam zabawne i dowcipne statusy, które zdobywały "polubienia" i komentarze. Zbyt często zdarzało się, że logowałem się na Facebooka częściej, tylko po to, by opublikować coś dobrego, gdy byłem zajęty innymi sprawami. A kiedy już się zalogowałam, trudno mi było się oderwać - zawsze jest jeszcze jedna rzecz, którą chcę zrobić lub na którą chcę spojrzeć.

Zabijało to moją produktywność, wpływało na moją energię i przeszkadzało mi w realizacji moich celów. Wiedziałam, że potrzebuję zmiany, ale nie chciałam rzucić palenia - Facebook wciąż odgrywał ważną rolę w moim świecie.

Czy identyfikujesz się z powyższym stwierdzeniem?

Jeśli tak, nie zniechęcaj się. Istnieje rozwiązanie i jest ono prostsze, niż myślisz. I nie, nie będziesz musiał stawać przed grupą nieznajomych, by powiedzieć: "Cześć, jestem Billy Bob i jestem uzależniony od Facebooka"...

Twój nawyk z Facebookiem

Uzależnienie od Facebooka, i każde inne uzależnienie w tej kwestii, to nic innego jak silnie zakorzeniony nawyk, który wymknął się spod kontroli. Aby pokonać uzależnienie, musimy po prostu zmień nawyk.

Zauważyłeś, że powiedziałem "zmienić", a nie "zerwać", "pokonać" czy "przestać". Jest ku temu powód - zastępowanie niezdrowych nawyków zdrowymi jest o wiele skuteczniejsze niż ich zaprzestanie.

Wiem, że wkraczam teraz do krainy nigdy, przenigdy, w której nie dotrzymuje się obietnic o odchudzaniu, ćwiczeniach i innych niedotrzymanych postanowieniach noworocznych, ale jeśli chcesz pokonać uzależnienie od Facebooka, to jest to najlepsze miejsce, aby to zrobić.

Chociaż zmiana zakorzenionego nawyku może być na początku trudna, to dzięki praktyce i odpowiedniemu procesowi można ją osiągnąć.

Możesz być nieco sceptyczny wobec moich twierdzeń i swojej zdolności do zmiany. To nic nie szkodzi. Ja też byłbym sceptyczny, gdybym nie wiedział z własnego doświadczenia i wieloletnich badań, że można, a często nawet lepiej, zerwać z nałogiem bez rzucania palenia.

Opanowanie nawyku korzystania z Facebooka

Zastanów się, jak korzystasz z Facebooka. Co pożera Twój czas? Co jest ważne? Na przykład śledzenie tego, co dzieje się u przyjaciół i rodziny może być bardzo cenne, podczas gdy próby pokonania nieznajomego w grze mogą pochłaniać całe minuty twojego życia.

Aby zmienić nawyk korzystania z Facebooka, trzeba wyznaczyć sobie cel. Może to być ograniczenie czasu spędzanego w tygodniu na Facebooku lub zmniejszenie liczby logowań.

Bardzo pomocne w zmianie nawyku jest posiadanie czegoś innego, co można robić, gdy normalnie logujemy się na Facebooku lub gdy najdzie nas ochota. Sporządź listę rzeczy, które możesz robić poza Facebookiem i korzystaj z niej, kiedy tylko masz taką potrzebę.

Może chciałbyś:

  • nauczyć się nowej umiejętności
  • przeczytać książkę
  • spędzać czas na eksperymentowaniu w kuchni, przygotowując zdrowe potrawy
  • zwiedzić okolicę na piechotę
  • spędzać czas z rodziną lub budować społeczność w swoim sąsiedztwie.

Za każdym razem, gdy zdecydujesz się zrobić coś innego niż wejść na Facebooka, wzmacniasz swój nowy nawyk.

Ale to nie wystarczy.

Większość ludzi porzuca nawyk po kilku dniach, nie z powodu braku silnej woli, ale dlatego, że tracą motywację lub po prostu zapominają.

Codzienne śledzenie postępów pomoże rozwiązać te dwa problemy i doprowadzi do sukcesu. Możesz użyć kartki papieru lub robić to online, korzystając z darmowego programu do śledzenia nawyków, który sam opracowałem, aby moje nawyki się utrzymały.

Wylecz uzależnienie od Facebooka na dobre

Jestem świadomy, że tylko zarysowałem tutaj powierzchnię, ale być może to wystarczy na początek. Aby uzyskać bardziej dogłębną pomoc w opanowaniu nawyku korzystania z Facebooka, możesz pobrać mój nowy eBook, który mam dostępny za darmo przez ograniczony czas na stronie CureFacebookAddiction.com. Poprowadzi Cię on krok po kroku przez zmianę nawyku korzystania z Facebooka na dobre.

Moim celem nie jest powstrzymanie Cię przed korzystaniem z Facebooka, ale raczej pomoc w wypracowaniu zdrowszych i bardziej konstruktywnych sposobów nawiązywania kontaktów społecznych za jego pośrednictwem. Odpowiednio używany Facebook jest zabawny, zdrowy i może wzbogacić Twoje życie!

Słowa końcowe

Wyobraź sobie przez chwilę, co mógłbyś zrobić, gdybyś miał dodatkową godzinę dziennie zamiast spędzać czas bez celu na Facebooku.

Być może byłbyś mniej zestresowany i bardziej skoncentrowany, a może spędzałbyś więcej czasu z ludźmi, na których Ci zależy. A może po prostu mógłbyś zrobić coś, o czym marzysz od lat.

Zmieniając swoje przyzwyczajenia związane z Facebookiem, dajesz sobie w prezencie dodatkowy czas. To, jak go wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie ????

Spełnij swoje marzenie!

Tal Gur jest przedsiębiorcą internetowym, trenerem życia i podróżnikiem po świecie, którego pasją jest spełnianie marzeń. Więcej informacji o nim można znaleźć na jego blogu, BelowZeroToHero.comlub na Twitterze @Tal_Gur

ShareTweetPin222 Shares