Objawy lekomanii

Uzależnienie to choroba dotykająca ciała i umysłu, która wpływa na szereg zachowań szkodzących danej osobie i jej otoczeniu. To rodzaj skomplikowanego, nieprawidłowego stosowania zachowań lub substancji, który wiąże się ze znacznym stresem. Rozpoznanie tych elementów daje możliwość otrzymania pomocy przez osobę uzależnioną, a co za tym idzie - leczenia. Zjawisko dotyczy różnych substancji, a coraz częściej także leków. Jakie są objawy lekomanii? Jak należy z nimi postępować?

Objawy lekomanii - konkretne objawy różnią się w zależności od uzależnienia

Osoba z uzależnieniem od leków (zaburzeniem używania substancji) ma trudności z kontrolowaniem przyjmowania danych środków. Wpływa to na jej codzienne zachowania i jest zależne od stężenia danego środka w organizmie.  Dzieje się tak, pomimo świadomości wpływu zachowania i środka na codzienne funkcjonowanie. Objawy lekomanii i  zaburzeń związanych z używaniem konkretnej substancji mogą się różnić w zależności od osoby, leków, ich stężenia, częstotliwości przyjmowania oraz stanu organizmu. 

Objawy lekomanii - psychika

Objawy uzależnienia, które powodują zaburzenia psychiczne, to m.in: przymus kontynuacji przyjmowania leku; regularne używanie i nadużywanie leków, pomimo ewidentnego złego wpływu na ciało i psychikę; wmawianie sobie, że jest to sposób na radzenie sobie z problemami, obsesję na punkcie substancji, podejmowanie nieracjonalnego ryzyka w celu uzyskania substancji czy przyjmowanie zbyt dużych dawek, nieadekwatnych do problemu. 

Objawy lekomanii - aspekty społeczne 

Objawy lekomanii dotykają też relacji społecznych. Osoba chora często ukrywa swój problem i ogranicza kontakty społeczne w celu zamaskowania kłopotów. Lekomania i przywiązanie do określonych stanów może w konsekwencji prowadzić do samotności, rezygnacji z niektórych czynności, które wcześniej sprawiały jej radość; porzucanie hobby i działań oraz częstego stosowania odmowy.

Objawy lekomanii - zmiany  fizyczne

Częstotliwość i stężenia dostarczanych leków mogą spowodować uszkodzenie ciała. Wielokrotne stosowanie substancji może wpływać na szereg funkcji i układów w ciele. Objawy lekomanii i odstawienia to m.in. zmiany apetytu, uszkodzenie narządów, bezsenność, zmiana wyglądu, zwiększenie tolerancji na substancję - ciało doświadcza zmniejszonego działania leku w miarę upływu czasu.

Objawy lekomanii - podsumowanie

Osoba może mieć obsesję na punkcie przyjmowania leków wywoływanych przez nie efektów. Chorzy najczęściej sięgają po środki przeciwbólowe, leki na uspokojenie, na sen, antydepresanty. Dużym zainteresowaniem chorych cieszą się również leki rozkurczowe, na alergię oraz popularne preparaty na przeziębienia (szczególnie na kaszel). Regularne przyjmowanie substancji może również powodować uszkodzenia fizyczne, w zależności od rodzaju leku. Niektóre substancje powodują objawy odstawienne, które obejmują wiele efektów fizycznych, takich jak drżenie, pocenie się lub nudności. Zaawansowane stany uzależnienia od leków mogą wymagać pilnej interwencji (np. płukania żołądka, detoksykacji czy terapii w ośrodku zamkniętym).