Jak przestać zażywać leki?
Leki uzależniają w takim samym stopniu jak inne substancje. Ich nagłe odstawienie może być w pewien sposób niebezpieczne. Wszystko przez sposób, w jakim związki zawarte w leku oddziałują na organizm. Najlepszym sposobem na zaprzestanie przyjmowania substancji zawartych w lekach jest stopniowe zmniejszanie dawki zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczególnie dotyczy to preparatów nasennych i uspokajających, które stanowią duży zakres całego problemu. Aby prawidłowo przejść przez ten proces, warto rozważyć pomoc psychologiczną czy zastosowanie detoksu. Jak przestać zażywać leki? Gdzie szukać pomocy?
Jak przestać zażywać leki - najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem
Przed odstawieniem leków (zarówno zażywanych na własną rękę, jak i tych przepisanych), trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, stąd istotna jest konsultacja lekarska. Jeśli zastanawiasz się, jak przestać zażywać leki, musisz wiedzieć, że nagłe odstawienie leku może często wiązać się z przykrymi skutkami ubocznymi i nasileniem objawów w zależności od kilku elementów - m.in. leczenia farmakologicznego, rodzaju związków, jakie były dostarczane z lekami, a także jak ciało metabolizuje dane substancje. Jest to bardzo ważne, ponieważ metodę dobiera się indywidualnie - zależnie od wieku, wagi, historii zdrowia i innych czynników. Dla przykładu tabletki nasenne - powinny być stosowane tylko krótkotrwale, leki alergiczne tylko sezonowo, a leki na odchudzanie i nadciśnienie ograniczone, jeśli waga znacząco spadła. Tak samo leki przeciwbólowe powinny być dostosowane do rodzaju i skali doświadczanego bólu. Niektóre leki można oczywiście odstawić w zasadzie od razu. Ale wiele preparatów wymaga stopniowego zmniejszania dawki lub częstotliwości przez dłuższy okres, zwykle od 2 do 6 tygodni, a czasem dłużej.
Dowiedz się, jakie są skutki uboczne przy szybkim odstawieniu
Część przyjmowanych leków może mieć wpływ na wydzielanie hormonów lub pracę mózgu. Szczególnie dotyczy to środków na poprawę nastroju - które obarczone są licznymi działaniami niepożądanymi i większą szansą na wejście w stan odstawienia. Mogą one prowadzić do wielu niepokojących działań, takich jak lęk, zawroty głowy, problemy żołądkowe lub nadmierne zmęczenie.
Co ułatwia odstawienie leków?
Jeśli zastanawiasz się, jak przestać zażywać leki, zapewne chcesz wiedzieć, co może Ci pomóc. W takich chwilach warto zastosować proste mechanizmy i techniki psychologiczne. Naukowcy odkryli, że nawet proste rozwiązania mogą przynieść pozytywny skutek. Można do nich zaliczyć:
- pisemne zalecenia lekarza,
- zapoznanie się z broszurami informacyjnymi na temat uzależnienia od leków,
- dużo większa szansa na walkę o zdrowie występuje wtedy, gdy pacjent otrzymuje imiennie skonstruowane zalecenia,
- bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne - od strony medycznej, jak i od rodziny czy najbliższych znajomych,
- w przypadku lekomanii sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna w połączeniu z procesem detoksykacji,
- pozytywnie rozpoczęty proces warto kontynuować na grupach wsparcia w programie 12-kroków znanego z mitingów AA.