Lekomania dzieci
Szkoły, rząd oraz organizacje NGO bardzo intensywnie angażują się w kampanie przeciwko uzależnieniom. Dotyczy to zarówno znanych substancji (alkohol, tytoń, narkotyki), jak i nowego problemu - ogólnodostępnych leków bez recepty (tzw. OTC). Sytuacja jest o tyle trudna, że tryb życia w dzisiejszym świecie, presja, wpływ grupy rówieśniczej oraz dostęp do informacji, wcale nie ułatwiają sytuacji. Młodzi stykają się z promocją leków na każdy kroku - między innymi w reklamach (leki na ból głowy, samopoczucie, przeziębienie, itd.), filmach, wśród znajomych oraz w sieci. Tam też mogą znaleźć dane na temat tego, które substancje i w jaki sposób dostarczą im pożądanych efektów. W przeciwieństwie do tradycyjnych narkotyków, substancje dostępne bez recepty są przedstawiane głównie w pozytywnym kontekście, w rezultacie młodzi ludzie otrzymują mieszane wiadomości na temat ich używania. To kilka z przyczyn, przez które dzisiejsze społeczeństwo musi mierzyć się z problemem lekomanii wśród najmłodszych. Lekomania dzieci - czym dokładnie jest i jak temu przeciwdziałać?
Lekomania dzieci - nadużywanie leków w młodości
Stosowanie leków przez dzieci to forma przejściowa, która ma ułatwić u nich radzenie sobie z bólem, szczególnie psychicznym. Jest to rodzaj wołania o pomoc i uwagę dorosłych, którzy w jakiś sposób w oczach dziecka zawodzą. Należy pamiętać, że im młodszy wiek, w którym dziecko sięga po substancje i przeprowadza eksperymenty, tym większe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Wynika to ze słabości wciąż rozwijającego się organizmu i mniejszej masy ciała, która umożliwia wcześniejsze przedawkowanie, niż w przypadku osób dorosłych. Nic więc dziwnego, że w szpitalach, na oddziałach toksykologicznych można natrafić na coraz więcej małych dzieci. Większość z nich trafiło tam po przypadkowym zatruciu, jednak część z nich myślała, że po lekach może poczuć się lepiej, “jak rodzice”. Największe zagrożenie to tabletki przeciwbólowe i antydepresanty, które mają delikatną powłokę i ze względu na kolor (opakowania lub samej tabletki) są mylone z cukierkami. Do tego dochodzi częsta zabawa butelkami z syropami (w sklep lub lekarza), która kończy się wypiciem ich zawartości. W ten sposób dziecko może doprowadzić się do zapaści, wstrząsu alergicznego, nadmiernej senności (po antydepresantach) czy np. krwotoku. Jak poważna jest lekomania dzieci? Po co najchętniej sięgają?
Lekomania dzieci - dlaczego sięgają po leki?
Dzieci zazwyczaj nie są świadome zagrożenia, gdy sięgają po substancje medyczne. Robią to zwykle w zabawie lub naśladując działania dorosłych, w próbie redukcji stresu, którego nie rozumieją i z którym sobie nie radzą. Najniebezpieczniejszy moment to chwila zmieszania różnych leków w nieznanej ilości, na które jedynym rozwiązaniem jest szybkie płukanie żołądka. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą powodować trwałe uzależnienie. Po leki sięgają:
- dzieci, które zauważyły “fajne zmiany” po połknięciu leków,
- najmłodsi w czasie stresu, mający problemy w szkole, domu, odrzucani przez otoczenie, ci, którzy naśladują dorosłych i chcą sobie “pomóc”,
- z nudy, w zabawie,
- ciekawość przy jednoczesnym poczuciu, że skoro środek jest łatwo dostępny w domu, to jest bezpieczny.
Dzieci i nastolatki najczęściej sięgają po poniższe substancje:
- tabletki na ból (np. Apap),
- leki na uspokojenie z domowej apteczki,
- leki z pseudoefedryną na kaszel (np. Sudafed, Tussipect),
- substancje z kodeiną.