Objawy met: Uzależnienie i odstawienie

Znana jako meta, lód, niebieski lód lub szkło, krystaliczna metamfetamina przypomina błyszczące niebiesko-białe "skały" lub fragmenty szkła o różnych rozmiarach. Meth jest bezwonną, niebieską lub bezbarwną formą d-metamfetaminy, syntetycznego środka psychostymulującego. Jest to również najczęściej używany rodzaj narkotyków z klasy zwanej stymulantami typu amfetaminowego (ATS) i drugi po konopiach indyjskich najczęściej nadużywany nielegalny narkotyk na świecie. Rekreacyjne używanie mety znacznie wzrosło od lat 90. XX wieku. W 2016 r. około 667 000 osób w wieku 12 lat i starszych było aktualnymi użytkownikami mety, z czego większość stanowiły osoby w wieku 26 lat i starsze. Kryształowa meta jest najczęściej palona w szklanych fajkach, ale można ją również wciągać, wstrzykiwać, połykać lub przyjmować doodbytniczo.

Nielegalne laboratoria mety

Początkowo nielegalna meta była produkowana przy użyciu fenyl-2-propanonu (P2P) i metyloaminy, dopóki nie zostały one wpisane na listę II narkotyków w 1980 roku. Od tego czasu, kryształ mety został wykonany w nielegalnych laboratoriach z substancji toksycznych, takich jak kwas akumulatorowy i over-the-counter leków (OTC) zawierających środek obkurczający pseudoefedrynę, efedryny stymulant receptę lub fenylopropanolaminy. W proces ten zaangażowane są aż 32 substancje chemiczne, a do wytworzenia jednego funta metamfetaminy potrzeba prawie sześciu funtów toksycznych materiałów. Ustawa o zwalczaniu epidemii metamfetaminy z 2005 r. nałożyła kontrolę na leki OTC używane do produkcji mety, co spowodowało ogromny spadek liczby laboratoriów w USA. Obecnie większość mety przemycanej do USA jest produkowana w "superlabach" w Meksyku, podczas gdy małe laboratoria mety działają głównie w celu zaspokojenia nawyków mety samych kucharzy.

Uzależnienie od mety i skutki uboczne

Metaamfetamina jest silnie uzależniająca, ponieważ wyzwala w mózgu "dobre samopoczucie" substancje chemiczne - dopaminę i serotoninę. Mimo że wywołuje pewne efekty uboczne podobne do kokainy, pojedyncza dawka mety utrzymuje te efekty przez wiele godzin. Przy niskich lub umiarkowanych dawkach, istnieje szereg krótkoterminowych behawioralnych skutków ubocznych mety:

  • Euforia Pozytywny nastrój Pobudzenie Dezynwoltura behawioralna Poprawa myślenia Zmniejszony niepokój

Fizyczne i funkcjonalne skutki uboczne

  • Nienormalnie szybkie bicie serca Podwyższone ciśnienie krwi Podwyższona temperatura ciała Zmniejszony apetyt Zmniejszone zmęczenie Zmiana wzorców snu Rozszerzone źrenice Uczucie robaków pełzających po skórze (robaki mety) Owrzodzenia skóry (od obsesyjnego wybierania) Słabe zdrowie zębów, znany jako usta mety (np. choroby dziąseł, próchnicy i utraty zębów) Udar mózgu Śpiączka

Długoterminowe behawioralne skutki uboczne

  • Halucynacje wpływające na co najmniej jeden z pięciu zmysłów Urojeniowe (np. nierealistyczne) wzorce myślowe lub pełna paranoja Niezwykle chaotyczne lub rozłączne myśli nieulegające złudzeniu Poważne wahania nastroju Agresywne lub gwałtowne zachowanie Myśli samobójcze

Objawy odstawienia mety

Uważa się, że uzależnienie fizjologiczne, związane z nim objawy odstawienia oraz głód wzmacniają dalsze używanie mety. Nasilenie odstawienia mety wydaje się być związane z częstotliwością jej używania. Ostra faza odstawienia trwa na ogół 7-10 dni. Powszechne jest, że odstawienie mety ustępuje samoistnie w ciągu 14 dni abstynencji. Badanie z 2010 r. na 56 uczestnikach uzależnionych od mety ujawniło szeroki zakres objawów odstawienia, z których większość była łagodna lub możliwa do zniesienia. Czerwone swędzenie oczu było najczęstszym fizycznym objawem (31%), podczas gdy pragnienie (68%) i częste myśli o braniu mety (72%) były najczęstszymi emocjonalnymi skutkami ubocznymi. Inne objawy, na które wpływ miało co najmniej 25% uczestników, obejmowały:

  • Bóle głowy Bóle mięśni lub stawów Zwiększony apetyt Słaba pamięć Zmęczenie lub niska energia Lęk/nerwowość Depresja Brak motywacji Utrata zainteresowania lub przyjemności Niespokojność

Współwystępowanie lęku

Lęk jest jednym z najczęstszych współwystępujących schorzeń u osób zażywających metamfetaminę. W kilku badaniach stwierdzono, że 76% badanych zgłaszało objawy lękowe po rozpoczęciu używania amfetaminy, a 39% zgłosiło zaburzenia lękowe w wywiadzie. W chińskim badaniu przeprowadzonym na 201 uczestnikach stwierdzono, że 34,3% osób doświadczyło lęku podczas ostrej fazy odstawienia metamfetaminy, w tym 20,0% z łagodnym lękiem, 11,9% z umiarkowanym lękiem i 2,4% z ciężkim lękiem. Silnymi czynnikami ryzyka wystąpienia lęku związanego z odstawieniem mety były płeć (kobiety), częstość używania narkotyków i historia nadużywania wielu narkotyków. Przedłużające się odstawienie może trwać do trzech tygodni, stanowiąc poważną przeszkodę w trwałym powrocie do zdrowia. Detoks nadzorowany medycznie pomaga zapewnić właściwe radzenie sobie z objawami i może pomóc zapobiec wczesnemu nawrotowi choroby.