Lekomania wśród młodzieży
Wiek nastoletni to okres, w którym młodzież bardzo chętnie eksperymentuje, niezależnie od tego, jak dużo uwagi uzyskuje ze strony swoich opiekunów. Rodzice głównie martwią się, by ich pociechy nie wpadły w uzależnienie od tzw. twardych narkotyków (kokainy, ecstasy). Młodzi ludzie najchętniej sięgają po marihuanę (konopie indyjskie), z którą kontakt przynajmniej raz miał co piąty nastolatek, a także legalne używki jak alkohol i tytoń. Jednak najbardziej nieoczekiwane zagrożenie to ogólnodostępne leki z domowej apteczki. Okazuje się, że to dość spory problem, a źródło leży w potrzebie dostosowania się do grupy rówieśniczej oraz w nieradzeniu sobie z presją. Jak wygląda lekomania wśród młodzieży?
Lekomania wśród młodzieży - powody, dla których nastolatki sięgają po leki
Okres młodzieńczy to czas wielu zmian i napięć oraz nauka odnajdywania się w nowych sytuacjach. Powody, dla których nastolatki sięgają po leki są stosunkowo podobne jak w przypadku dorosłych. Zazwyczaj nie radzą sobie ze swoim samopoczuciem, a ponadto:
- szukają wspólnego elementu (tematu, doświadczeń) z grupą rówieśniczą,
- szukają sposobów na relaks lub wejścia w nowy stan,
- eksperymentują z ciekawości lub nudy,
- lubią czuć ryzyko,
- są pod wpływem treści znalezionych w internecie lub zasłyszanych od rówieśników,
- próbują uciec od bólu fizycznego lub psychicznego.
Jak zapobiegać lekomanii wśród młodzieży?
Nie ma tak naprawdę spójnego systemu, ani pedagogicznego, ani rodzicielskiego, który w pełni kontrolowałby poczynania nastoletnich ludzi i umożliwiał uniknięcie sytuacji, w których młodzi zaczynają odurzać się lekami. Lekomania wśród młodzieży to poważny problem. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice i opiekunowie wykazywali systematycznie empatię i zrozumienie dla okresu buntu młodych ludzi, słuchali ich i obserwowali zmiany w ich zachowaniu. Świadomość, co dzieje się z dzieckiem, nie zamyka, ale może pomóc zniwelować problem wystąpienia problemów z lekomanią. Co można zrobić na własną rękę, by zmniejszyć zagrożenie uzależnienia u swoich najmłodszych?
- mieć świadomość, jakie leki są dostępne w domu i aptekach,
- ograniczyć dostęp do substancji, które powinny być przyjmowane pod kontrolą,
- należy stworzyć w domu relację z dzieckiem zbudowaną na zaufaniu i rozmowie, już na wczesnym etapie życia i systematycznie ją rozwijać,
- warto uczyć prawidłowego podejścia do używek od najmłodszych lat oraz do odpowiedzialnego podejścia do leków (leczymy konkretne przypadłości, nie bierzemy leków na “wszystko” - np. lekki ból głowy, drobny katar itp.),
- nadzorować postęp leczenia dziecka w czasie choroby i dokładnie weryfikować zalecenia lekarza,
- można domagać się rachunków z apteki,
- promować zdrowy tryb życia poprzez ruch, dietę i wykorzystanie naturalnych (ziołowych) antybiotyków,
- wykazywać zainteresowanie grupą rówieśniczą i życiem szkolnym,
- uczyć zachowania odpowiedzialności i podejmowania niezależnych decyzji,
- weryfikować informacje o niebezpiecznych lekach dostępnych bez recepty.
Problem lekomanii w Polsce
W naszym kraju blisko 10% młodych ludzi sięga regularnie po leki. Po preparaty dostępne bez recepty częściej sięgają dziewczyny niż chłopcy. Główny powód to różnego rodzaje bóle (brzucha, alergia) oraz zły nastrój psychiczny (zdenerwowanie, problemy ze snem, brak energii, przygnębienie), króluje tutaj głównie ból głowy. Stąd młodzi sięgają po tabletki przeciwbólowe, nasenne lub uspokajające.