25 faktów, które powinieneś wiedzieć o rosnącej epidemii heroiny

Czy jesteś zaniepokojony ewentualnym używaniem heroiny przez Twoje dziecko?

Czy zastanawiasz się, w jaki sposób heroina stała się epidemią?

Rok temu Stany Zjednoczone były ogarnięte epidemią - plagą uzależnienia od opioidów. W 2019 r. ponad 70 000 osób straciło życie z powodu przedawkowania narkotyków. ~ The National Institute on Drug Abuse.

Niektórzy sądzili, że epidemia opioidów zmniejszy się z powodu pandemii, jednak nie zniknęła. Zamiast tego pozostała w cieniu pandemii koronawirusów i rosła w siłę.

Według JAMA Psychiatry, w którym przeanalizowano prawie 190 milionów wizyt w oddziałach ratunkowych (ED), badacze stwierdzili znacznie wyższy odsetek wizyt w ED z powodu przedawkowania opioidów w okresie od marca do października 2020 r. w porównaniu z tymi samymi datami w 2019 r. Badanie wykazało, że od połowy kwietnia tygodniowe wskaźniki wizyt w ED z powodu przedawkowania narkotyków wzrosły nawet o 45% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.

W grudniu CDC stwierdziło, że w czasie pandemii tempo zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wzrosło. Wzrost ten był napędzany przez syntetyczne opioidy, których liczba wzrosła o 33,4% w ciągu roku poprzedzającego czerwiec 2020 r.

Według dr Nicholasa Nissena, nowe badanie wskazuje, że kryzys opioidowy pogłębia się. W 2020 r. liczba przedawkowań opioidów będzie o 29% wyższa niż przed pandemią.

Potrzeba skutecznego leczenia jest ogromna.

Oto kilka faktów na temat heroiny.

Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA)

1) Heroina jest narkotykiem opioidowym. Jest syntetyzowana z morfiny, naturalnie występującej substancji pozyskiwanej ze strąków nasiennych azjatyckiej rośliny maku opiumowego.

2) Heroina występuje zwykle jako biały lub brązowy proszek albo jako czarna lepka substancja, znana jako "czarna smoła heroinowa".

3) Prawie połowa młodych ludzi przyjmujących heroinę drogą iniekcji, przebadanych w ramach trzech ostatnich badań, przyznała, że przed rozpoczęciem używania heroiny nadużywała opioidów wydawanych na receptę. Niektóre osoby zgłaszały, że sięgają po heroinę, ponieważ jest ona tańsza i łatwiejsza do zdobycia niż opioidy przepisywane na receptę.

4) Szereg metod leczenia, w tym terapie behawioralne i leki, skutecznie pomaga pacjentom w zaprzestaniu używania heroiny i powrocie do stabilnego i produktywnego życia.

5) Chociaż wskaźnik używania heroiny w populacji ogólnej jest raczej niski, od 2007 r. liczba osób rozpoczynających używanie heroiny stale rośnie.

6) W leczeniu uzależnienia od heroiny dostępne są leki, które zmniejszają głód narkotykowy i objawy odstawienia, co zwiększa szanse na osiągnięcie abstynencji.

7) Prawie połowa młodych osób przyjmujących heroinę drogą iniekcji, objętych trzema ostatnimi badaniami, zgłosiła, że przed rozpoczęciem używania heroiny nadużywała opioidów dostępnych na receptę. Niektóre osoby zgłaszały, że przerzuciły się na heroinę, ponieważ jest ona tańsza i łatwiejsza do zdobycia niż opioidy przepisywane na receptę.

Powiązane: 30 przełomowych materiałów na temat wyniszczającej choroby, jaką jest uzależnienie

Administracja ds. Nadużywania Substancji i Usług Zdrowia Psychicznego (SAMHSA)

8) Slangowe określenia heroiny to: "Smack", "Horse", "Mud", "Brown Sugar", "Junk", "Black Tar", "Big H", "Dope" i "Skag".

9) Heroina szybko dostaje się do mózgu. Powoduje spowolnienie myślenia, czasu reakcji i pamięci. Wpływa to na sposób działania i podejmowania decyzji.

10) Heroina stwarza szczególne problemy dla osób, które ją przyjmują w formie iniekcji, ze względu na ryzyko zakażenia HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C oraz innymi chorobami, które mogą wystąpić w wyniku wspólnego używania igieł.

11) Heroina jest silnie uzależniająca, ponieważ tak szybko dostaje się do mózgu. Szczególnie silnie oddziałuje na te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za powstawanie uzależnienia fizycznego.

12) Heroina jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez lekarzy sądowych narkotyków w przypadku zgonów spowodowanych nadużywaniem narkotyków.

13) Objawy przedawkowania heroiny to: spłycenie oddechu, szpilkowate źrenice, lepka skóra, drgawki i śpiączka.

14) Siła działania heroiny jest różna, a jej wpływ nieprzewidywalny. W połączeniu z alkoholem lub innymi narkotykami użytkownik nigdy nie wie, co może się stać po przyjęciu kolejnej dawki.

Powiązane: Używanie heroiny: Jak to wygląda dziś w Ameryce?

Partnerstwo na rzecz zakończenia uzależnienia

15) Heroina jest silnie uzależniającym narkotykiem pochodzącym z morfiny uzyskiwanej z roślin maku opiumowego. Jest to narkotyk o działaniu depresyjnym, który wpływa na mózgowe systemy przyjemności. Zaburza zdolność mózgu do odczuwania bólu.

16) Krótkotrwałe skutki nadużywania heroiny pojawiają się wkrótce po przyjęciu pojedynczej dawki i znikają po kilku godzinach. Po wstrzyknięciu heroiny użytkownik zgłasza, że odczuwa przypływ euforii ("pęd"). Towarzyszy temu ciepły rumieniec na skórze, suchość w ustach i uczucie ciężkości kończyn.

17) Długotrwałe skutki zażywania heroiny pojawiają się po powtarzającym się zażywaniu przez pewien okres czasu. U osób używających heroiny w sposób przewlekły może dojść do zapadnięcia się żył, zakażenia wyściółki serca i zastawek, ropni i chorób wątroby.

18) W miarę używania większych dawek przez dłuższy czas rozwija się zależność fizyczna i uzależnienie. W przypadku uzależnienia fizycznego organizm przyzwyczaił się do obecności narkotyku i w przypadku zmniejszenia lub zaprzestania jego używania mogą wystąpić objawy odstawienne.

19) Odstawienie, które u osób regularnie zażywających narkotyki może wystąpić już po kilku godzinach od ostatniego zażycia, powoduje głód narkotykowy, niepokój, bóle mięśni i kości, bezsenność, biegunkę i wymioty, uderzenia zimna z gęsią skórką ("zimny indyk"), bicie serca ("wyjście z nałogu") i inne objawy.

20) Główne objawy odstawienia osiągają szczyt między 24 a 48 godziną po przyjęciu ostatniej dawki i ustępują po około tygodniu.

Aby przeciwdziałać wzrostowi liczby zgonów spowodowanych zażywaniem opioidów, CDC zaproponowało takie środki, jak badania przesiewowe na obecność narkotyków i zwiększenie dostępności naloksonu - leku, który może szybko powstrzymać przedawkowanie.

Krajowa Rada Przeciwdziałania Nadużywaniu Narkotyków (NCADA)

21) Oznaki i objawy zażywania narkotyków to zmęczenie (tzw. "nodding off"), szpilkowate źrenice, mdłości, bóle/znaczki na rękach lub innych częściach ciała, brak łyżek/żetek/pieniędzy, nagła zmiana wyglądu i/lub nastawienia, niewyjaśnione nieobecności.

22) Skutki krótkoterminowe to zaparcia, wymioty, zamglone myślenie, spowolniona mowa, spowolnione ruchy, spowolniony oddech, spowolnione bicie serca i euforia.

23) Długotrwałe skutki uzależnienia to zakażenia (wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV/AIDS), zakrzepy krwi, zapadanie się żył, spadek popędu seksualnego i problemy z cyklem miesiączkowym.

24) Heroina jest używana poprzez wstrzykiwanie, wciąganie, palenie lub połykanie.

25) Heroina jest uważana za jedną z najsilniej uzależniających substancji znanych człowiekowi. Może ona powodować natychmiastowe zmiany w mózgu, które mogą prowadzić do choroby mózgu, jaką jest uzależnienie.

Używanie heroiny stanowi wyzwanie. Jednak wielu osobom udało się odmienić swoje życie. Leczenie wspomagane lekami jest uważane za złoty standard w zapobieganiu nawrotom, a także w udzielaniu wsparcia.

Wiedz, że jest nadzieja. Twój syn lub córka mogą zmienić swoje życie.