Lekomania – ciekawostki

Podczas gdy w mediach zwykle jest głośno na temat tradycyjnych narkotyków, okazuje się że równie poważnym i niebezpiecznym problemem są ogólnodostępne leki (OTC) i te przepisywane na receptę. Odpowiadają one za liczne uzależnienia, a nawet przypadki śmierci. Lekomania to poważny problem o złożonym podłożu psychicznym i fizycznym. Problem dotyka coraz częściej młodzież i dzieci, dlatego niezwykle ważne są świadomość oraz właściwa prewencja i edukacja. Uzależnienie od leków to postępujące zjawisko, z którym należy się zapoznać. Lekomania - ciekawostki, które dają do myślenia.

Lekomania - ciekawostki, które warto znać

Leki na receptę szybko stają się poważnym problemem. Ludzie uzależniają się od nich w zastraszającym tempie, co dotyka w szczególności młodych ludzi oraz kobiety. Oto  lekomania - ciekawostki i fakty na temat leków na receptę, które powinniśmy znać.

- Leki na receptę niekoniecznie są bezpieczniejsze niż tradycyjne narkotyki

- Ludzie często myślą, że leki na receptę i leki OTC są bezpieczniejsze niż tradycyjne narkotyki. Jest to prawda, o ile są zażywane zgodnie z przeznaczeniem w czasie stanów chorobowych.  

- Nadużywanie leków może doprowadzić do uzależnienia i śmierci

- W ostatniej dekadzie liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem leków na receptę  i leków OTC dramatycznie wzrosła. Każdy lek ma działania niepożądane - nieznajomość szczegółów skutków ubocznych leków przed ich zażywaniem jest niebezpieczna dla zdrowia.

- Większość nastolatków otrzymuje leki na receptę od przyjaciół i rodziny

- Uzależniające leki zwykle pozyskiwane są przez uczniów szkół średnich w domu lub od znajomych. 

Lekomania - ciekawostki, które dają do myślenia

Łatwość uzyskania leków na receptę oraz leków OTC (bez recepty) jest jednym z czynników, dlaczego obserwujemy wzrost uzależnień i liczby osób trafiających na oddziały toksykologiczne. Potrzebna jest lepsza edukacja w zakresie uzależnień od leków, szczególnie wśród nastolatków, którzy zazwyczaj nie są świadomi, dlaczego po nie sięgają. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o lekomanii?

- Leki przeciwbólowe należą do najczęściej nadużywanych leków wśród studentów. 

- Najważniejsze powody, dla których studenci nadużywają leków, to presja, potrzeba koncentracji oraz wsparcie diety.

- Średni wiek, w którym zaczyna się nadużywanie leków, to około 21 lat. W przypadku kobiet to 35-50 lat, a młodzież od 13 roku życia. Największa grupa po studentach to seniorzy. 

- Wśród nastolatków po leki chętniej sięgają dziewczyny niż chłopcy (wybierają środki przeciwbólowe i rozkurczowe).

- Poważny problem stanowi uzależnienie od wziewnych leków na alergię.

- Badania wykazały, że osoby uzależnione mają metody na otrzymywanie określonych recept poprzez np. symulację objawów (np. na leki na ADHD).  

- Wiele osób uzależnionych miesza leki alkoholem ryzykując zdrowiem i życiem.

Lekomania i jej przeciwdziałanie to przede wszystkim kwestia świadomości i edukacji. Przeciwdziałanie negatywnym skutkom jest bardzo trudne, a leczenie długotrwałe i bolesne. Wiąże się również z odpowiednią terapią psychologiczną i częstymi przypadkami detoksykacji. Dlatego aby zjawisko nie narastało, należy podchodzić do leków odpowiedzialnie i zgodnie z przeznaczeniem.