Od których leków łatwo się uzależnić?

Uzależnienie od substancji chemicznych nie zawsze musi być związane z narkotykami, alkoholem czy tytoniem. Okazuje się, że równie niebezpieczne są ogólnodostępne leki z apteki i te przepisywane na receptę. Szczególnym zainteresowaniem pod tym względem cieszą się leki przeciwbólowe, nasenne oraz te na uspokojenie. Od których leków łatwo się uzależnić i jak temu przeciwdziałać?

Od których leków łatwo się uzależnić - przyczyny uzależnienia są różnorodne

Uzależnienie od leków to złożony problem. Wynika on zazwyczaj z chęci uśmierzenia bólu fizycznego lub psychicznego. Problem zaczyna się już u dzieci (które dostają się do leków w trakcie zabawy lub naśladując rodziców) i nastolatków (nie radzących sobie z codziennością w okresie dorastania). Jednak z czasem problem wychodzi poza swoją podstawową przyczynę i prowadzi to do patologicznych sytuacji. Sprawy nie ułatwia dostępność leków bez recepty, zawierających potencjalnie uzależniające substancje, jak i możliwość zdobycia recept od kilku lekarzy i zrealizowanie ich w krótkim terminie. Osoby chore często sięgają też po zapasy zgromadzone w domowej apteczce lub korzystające z leków przepisanych na inne osoby. Od których leków łatwo się uzależnić? Sprawdź, jak dochodzi do uzależnienia oraz które substancje są potencjalnie najgroźniejsze, by wpaść w nałóg.

Od których leków łatwo się uzależnić - sprawdź substancje

Najczęściej przyczyną problemów są leki dostępne “pod ręką”. To informacja, która powinna szczególnie zainteresować rodziców. Powinni oni regularnie monitorować stan domowej apteczki i zużycia dostępnych w niej preparatów. Ważną rolę odgrywają tutaj środki przeciwbólowe oraz produkty na ADHD. Poniżej lista popularnych substancji uzależniających dostępnych w aptece:

- oksymorfon,

- oksykodon (Oxycontin),

- hydrokodon,

- kodeina,

- metadon,

- fentanyl,

- anaboliki,

- leki nasenne, uspokajające

- leki na kaszel, leki na alergię,

- leki rozkurczowe,

- pochodne morfiny.

Jak dochodzi do uzależnienia?

Uzależnienie to przewlekła choroba dotykająca psychiki i ciała, która wymusza kompulsywne zdobywanie dostępu do określonego leku. Dzieje się tak, pomimo że często osoba chora jest świadoma skutków, jakie niesie ze sobą używanie określonych preparatów. To bardzo złożony proces chorobowy, w którym świadomość jest równie ważna co wsparcie najbliższych i podjęcie odpowiedniej terapii (psychologicznej i medycznej - np. detoksykacji). Ciało z czasem, w którym przyjmuje lek, nie potrafi sprawnie funkcjonować bez jego określonego stężenia, a umysł nie może się dostosować do funkcjonowania w rzeczywistości. Ogranicza to samokontrolę i racjonalne podejmowanie decyzji, gdyż ciało i umysł wysyłają sygnały przymuszające osobę do dostarczenia kolejnej porcji leku. Z czasem odstawienie leku jest niemożliwe dla chorego, a dodatkowo pojawiają się symptomy odstawienia. Sprawia to, że chory coraz częściej pojawia się u lekarza lub w aptece. Ciągła kontrola i potrzeba posiadania z czasem prowadzą do wahań nastroju, stanu lękowego oraz bezsenności, które się nawarstwiają.