Jak podawać Naloxone/Narcan

Według Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2015 r. przedawkowanie narkotyków było przyczyną 52 404 zgonów w Stanach Zjednoczonych, dostępne są statystyki z ostatniego roku, w tym 33 091 (63,1%), które dotyczyły opioidów. Tragiczny wzrost "był w dużej mierze spowodowany dalszym gwałtownym wzrostem liczby zgonów związanych z heroiną i syntetycznymi opioidami, takimi jak fentanyl" - stwierdziła CDC w swoim ostatnim raporcie. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się, jak podawać Naloxone lub Narcan.

Naloxone (marka Narcan) jest lekiem podawanym tym, którzy przedawkowali na opioidy, takie jak:

  • Heroina Morfina Oxycodone Methadone Fentanyl Hydrocodone Hydromorphone Buprenorphine

Co to jest Naloxone?

Naloxon jest przyjmowany w formie iniekcji lub sprayu do nosa. Istnieje wiele programów w całym kraju, aby pomóc tym, którzy chcą dowiedzieć się, jak stosować naloxon, zarówno w roli zawodowej lub osobistej. Różne organizacje zajmujące się redukcją szkód zlokalizowane w stanach, które zalegalizowały podawanie naloxonu, prowadzą szkolenia dla pracowników służby zdrowia i organów ścigania, a także dla osób cywilnych. Nauka podawania Naloxonu lub Narkanu nie jest trudna. Poniższe strony internetowe oferują instrukcje krok po kroku:

  • EMSWorld oferuje szkolenia online. EVZIO, producent autowstrzykiwaczy do tego leku, oferuje szkolenia online. Get Naloxone Teraz oferuje szkolenia online.

Istnieje również kilka filmów na YouTube, które pokazują podawanie leku.

Czas jest najważniejszy

Jeżeli dana osoba zażywa opioidy i otrzymuje wtedy nalokson, to opioidy zostaną zablokowane z receptorów opiatowych w mózgu. W przypadku przedawkowania, w ciągu zaledwie kilku minut może dojść do uszkodzenia mózgu z powodu braku tlenu w mózgu. Ciało "zapomina o oddychaniu", a lek "przypomina" o tym. Efekty działania naloksonu mogą być odczuwalne w mniej niż pięć minut. Aby był skuteczny, musi być podany w ciągu 30-minutowego do trzygodzinnego okna.

Ważne jest, aby wiedzieć, że w przypadku zażycia bez ryzyka przedawkowania, naloxon nie spowoduje, że osoba doświadczy haju, więc nie ma oczywistej korzyści ze stosowania go w inny sposób. Ponadto, nie wiadomo, czy lek jest uzależniający. Może on jednak wywołać nieprzyjemny efekt odstawienia u osoby, która ostatnio używała opioidów. Dobre prawo Samarytanina w 47 stanach i Dystrykcie Kolumbii pozwala teraz każdemu na podanie naloksonu ofierze przedawkowania bez obawy o skutki.

AMA wprowadziło politykę wspierania dodatkowych programów społecznych, które oferują naloxon. Polityka ta wspiera również edukację pracowników służby zdrowia i osób nadużywających opioidów w zakresie stosowania naloxonu w zapobieganiu zgonom spowodowanym przedawkowaniem.

Take-Home Naloxone

Zmiana nastąpiła w odpowiedzi na epidemię opioidów. Naukowcy z Boston Medical Center (BMC), Rhode Island Hospital i University of Rhode Island College of Pharmacy zalecili szerokie udostępnienie naloksonu w celu zwiększenia zasięgu oddziaływania na populacje o niewystarczającej podaży.

Większość stanów zezwala obecnie na zakup naloksonu bez recepty. CVS i Walgreens są głównymi dostawcami. "Napotykamy na bezprecedensowy kryzys zdrowia publicznego związany z nadużywaniem i przedawkowaniem opioidów", powiedziała dr Traci Green, zastępca dyrektora Centrum Zapobiegania Urazom BMC i profesor nadzwyczajny medycyny ratunkowej w Warren Alpert Medical School na Uniwersytecie Brown. Green dodał: "Biorąc pod uwagę, że prawie każda społeczność ma aptekę, istnieje ogromna szansa na pomoc w ratowaniu życia poprzez umożliwienie farmaceutom dostarczania zestawów ratunkowych dla osób zagrożonych przedawkowaniem naloksonu".

Kto popiera stosowanie Naloxonu bez recepty?

Według Tessie Castillo, rzeczniczki i koordynatorki ds. komunikacji w Północnej Karolinie Koalicji na rzecz Redukcji Szkód, "wielu dostawców usług medycznych nie chce przepisać naloxonu, ponieważ wierzą, że zachęci on daną osobę do stosowania większej ilości leków". Jednak prawda jest taka, że ratowanie życia jest priorytetem nr 1. Każdy zasługuje na drugą szansę. A udostępnienie naloxonu bez recepty eliminuje niedogodności związane z wizytą u lekarza oraz ryzyko napotkania osądu i stygmatyzacji ze strony dostawców usług medycznych.

Reprezentant USA Michael Burgess, MD, (R-Texas) zgadza się z Castillo. W kwietniu 2015 roku przemawiał przed Podkomisją Nadzoru i Dochodzeń House Energy and Commerce Committee w sprawie powszechnego nadużywania opioidów. "Gdyby był dostępny w 24-godzinnej aptece - nie mówiąc, że mógłby uratować każde zagrożone życie - [ale] mógłby uratować część". Minusem tego, że jest dostępny, jest co?"

Jak rozpoznać przedawkowanie opioidów

  • Osoba ta może się obudzić, ale nie jest w stanie mówić Nie reaguje, gdy ją nazywasz lub potrząsasz Ich oddech jest bardzo powolny, płytki lub zatrzymał się Ich skóra jest niebiesko-fioletowa lub szara Mogą wydawać głośne, nierównomierne chrapanie lub odgłosy mrowienia Ich usta i paznokcie zmieniają kolor na niebieski lub purpurowo-czarny

Druga strona dyskusji

Krytycy naloksonu stwierdzili, że uczynienie go łatwo dostępnym zachęci do nadużywania opioidów, ponieważ jest on postrzegany jako siatka bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, według badania opublikowanego w "Journal of Urban Health" zatytułowanego "Dystrybucja naloksonu i szkolenie w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji w celu zapobiegania śmierci z powodu przedawkowania heroiny": Pilotażowe badanie interwencyjne." Zbadano w nim rezultaty ratujące życie, wynikające z terminowego zastosowania.

Nie oznacza to jednak, że leczenie nadużywania opioidów nie jest nadal niezwykle ważne dla osób uzależnionych. Istniejące dane dotyczące dystrybucji naloksonu w środowiskach lokalnych nie potwierdzają twierdzenia, że stosowanie naloksonu zachęca do nadużywania opioidów, zgodnie z artykułem opublikowanym na stronie internetowej Narodowego Centrum Informacji Biotechnologicznej (NCBI).

W rzeczywistości "dwa badania nad dystrybucją naloksonu i programami profilaktyki przedawkowania wskazują na zmniejszenie samodzielnie zgłaszanego użycia narkotyków" - napisali autorzy. "Wobec braku danych sugerujących, że dystrybucja naloksonu zwiększa spożycie narkotyków, problematyczne jest ograniczenie dostępu do naloksonu przyjmowanego do domu przy założeniu, że osoby zażywające narkotyki, przy pozornym zaworze bezpieczeństwa, zwiększą spożycie opiatów. Nieetyczne jest pozwalanie na to, aby wąska uwaga poświęcana szkodom związanym z zażywaniem narkotyków przyćmiła okazję do ratowania ludzkiego życia".

Zdobądź informacje na temat znaczenia uczenia się, jak podawać Naloxon lub Narcan.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ważne jest uczenie się, jak podawać Naloxone lub Narcan, zadzwoń do Right Step. Oprócz oferowania informacji, zapewniamy również leczenie uzależnień dla różnych substancji, w tym:

  • Heroina Fentanyl Oxycodone Oksykodon Oxycontin Hydrokodon

Aby dowiedzieć się więcej, zadzwoń dziś pod numer 17135283709.