Jak powstrzymać nadużywanie narkotyków

Nauczenie się, jak powstrzymać nadużywanie narkotyków w domu i w rodzinie może być wyzwaniem. Jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia jest wiedza o tym, kiedy szukać pomocy. Narkotyki zmieniają sposób działania mózgu, sprawiając, że niemalże niemożliwe jest, aby człowiek sam przestał je stosować. Dlatego właśnie leczenie farmakologiczne w ośrodku leczniczym takim jak The Right Step robi różnicę w osiąganiu Twoich krótko- i długoterminowych celów.

Jak powstrzymać nadużywanie narkotyków ukochanej osoby

Jeśli masz ukochaną osobę, która zażywa narkotyki lub alkohol, możesz martwić się o zmiany, które widzisz. Mogą wydawać się wycofane, angażując się w lekkomyślne zachowania i uzależniając się od leku, aby przetrwać cały dzień. Kiedy to nastąpi, rozważ kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak powstrzymać nadużywanie narkotyków.

 • Porozmawiaj z nimi o tym, co widzisz.
 • Nie osądzaj ani nie oskarżaj.
 • Przedyskutuj wpływ, jaki ma to na Ciebie i resztę rodziny.
 • Zwróć uwagę na konkretne przykłady problemów wynikających z zażywania narkotyków.
 • Podaj informacje na temat ryzyka związanego z używaniem tych narkotyków.
 • Powiedz im, że istnieje pomoc w leczeniu uzależnień od narkotyków i alkoholu.

Kiedy ukochana osoba zmaga się z uzależnieniem, ważne jest, aby być agresywnym w uzyskaniu pomocy. Może to obejmować detoks narkotykowy i alkoholowy, aby pozbyć się samego narkotyku. Może to oznaczać przygotowanie się do pobytu w domowym centrum leczenia uzależnień od narkotyków.

Zapobieganie jest zawsze najlepsze

Chociaż możesz pomóc ludziom nauczyć się, jak powstrzymać nadużywanie narkotyków, które już ma miejsce, równie ważne jest, aby edukować członków rodziny na temat ryzyka. Nastolatki nawet w wieku 18 lat nie są w stanie same podejmować najlepszych decyzji i często wykazują lekkomyślne zachowanie. Może to prowadzić do problemów behawioralnych, urazów emocjonalnych, a nawet komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby edukować ich, jak zaprzestać nadużywania narkotyków, zanim to się zacznie.

Jeśli chcesz nauczyć się, jak powstrzymać narkomanię u swoich bliskich, którzy są młodsi, weź pod uwagę te wskazówki:

 • Podaj prawdziwe fakty na temat skutków zażywania narkotyków.
 • Porozmawiaj o tym, co tracą i rezygnują z używania narkotyków, np. o poczuciu kontroli nad swoją przyszłością.
 • Porozmawiaj o tym, jak radzić sobie z wysokim stresem i przypadkami presji rówieśniczej.
 • Stwórzcie sposoby na złagodzenie stresu i frustracji.
 • Dajcie im wsparcie, co mają robić, jeśli już używają substancji.

Możesz również uzyskać pomoc

Być może masz do czynienia z używaniem narkotyków i chcesz pomocy. Być może wiesz, że branie pigułek każdego dnia lub próby radzenia sobie ze stresem doprowadziły cię do picia. Nie czekaj na pomoc. Zapisz się do programu leczenia uzależnień mężczyzn lub programu leczenia uzależnień kobiet, który może Ci pomóc. Możesz skorzystać z terapii jeden na jednego lub wsparcia grupowego. Najważniejsze jest, abyś wiedział, że istnieje pomoc.

W The Right Step oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia dla mężczyzn i kobiet zagrożonych uzależnieniem od narkotyków. Z zaangażowaniem pomagając każdej osobie w znalezieniu właściwej drogi, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pomocy. Jedyne, co musisz zrobić, to skontaktować się z naszymi doradcami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc.