Znaczenie samoopieki w leczeniu uzależnień

Samodzielna pielęgnacja to coś więcej, niż tylko pielęgnacja podczas zakupów lub relaksujący dzień w spa z przyjaciółmi. Samoopieka skupia się na wspieraniu zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego, które są niezbędne do powrotu do zdrowia po uzależnieniu.

Kiedy jesteś aktywnie zaangażowany w samoopiekę w wyzdrowieniu z uzależnienia, zapewniasz sobie kluczowe narzędzia nie tylko do zachowania trzeźwości, ale także do utrzymania szczęśliwszego, pełniejszego i zdrowszego stylu życia.

To działanie często przyciąga uwagę innych, którzy zauważą Twoje pozytywne cechy - i prawdopodobnie ucieszy Cię fakt, że opiekujesz się sobą po walce z takimi wyniszczającymi chorobami, jak uzależnienia i używanie substancji.

Pierwszym krokiem w samoopiece w leczeniu uzależnień jest ustalenie priorytetów: co jest dla ciebie ważne, a co nie jest warte twojego czasu? W jaki sposób naprawdę chcesz wypełnić swoje dni i co chciałbyś zostawić za sobą w przeszłości?

Jeśli podejdziesz do tej kwestii wyłącznie z myślą o własnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, nauczysz się, jak stawić czoła swojemu uzależnieniu z większą odwagą i siłą.

Czym jest samoopieka?

Istnieją dwa rodzaje samoopieki: pozytywna i negatywna.

Pozytywna samoopieka polega na zachęcaniu siebie, swojej rodziny i przyjaciół oraz swoich bliskich, aby pozostali pozytywni, utrzymywali się na dobrej drodze i dążyli do zwycięstwa, a nawet w trudnych czasach, znajdowali sposoby na rozwój i pozostali pełni nadziei.

Pozytywna samoopieka oznacza stawianie na pierwszym miejscu własnych potrzeb, z którymi wiele osób ma problemy, ponieważ postrzegają je jako egoistyczne. Należy koniecznie pamiętać, że tak nie jest.

Eksperci często mówią "traktuj siebie tak, jak gdybyś był 5-letnim dzieckiem". Bez wątpienia zadbałbyś o to, żeby były karmione, wypoczęte, czyste, szczęśliwe i kochane? Dbanie o siebie nie różni się od tego. A ta metoda to tylko podstawy.

Kiedy praktykujesz samoopiekę, jakość twojego życia dramatycznie wzrasta i uczysz się odnajdywać radość i wdzięczność z drobniejszych rzeczy w codziennym życiu. Życie ze spełnieniem i celem pochodzi tylko z bycia wdzięcznym za to, co masz: i to jest właśnie ty.

Nie czekaj, aż będzie za późno, by uczynić z siebie priorytet: zawsze lepiej zacząć od dzisiaj. Po długotrwałym okresie nadużywania narkotyków jesteś teraz winien sobie praktykować zasłużoną miłość do samego siebie, która prawdopodobnie jest już dawno za późno.

Starając się być bardziej zaangażowanym w swoją rutynę samoopieki, powinieneś nabrać nawyku siedzenia z kartką papieru i zapisywania swoich celów. Bądź świadomy, co jest twoim priorytetem i co w twoim odczuciu powinieneś robić, aby zadowolić innych. Następnie porzuć to.

Jak ważna jest samoopieka w leczeniu uzależnień?

Samoopieka nie jest dodatkowym luksusem w Twoim programie leczenia uzależnień. Jest to droga, którą podążasz, aby zaspokoić swoje wewnętrzne potrzeby. Twoja samoopieka składa się z czynności umysłowych, emocjonalnych i fizycznych, które wzmocnią Twoją determinację w przezwyciężaniu uzależnienia.

Dbałość o siebie fizycznie i psychicznie jest niezbędna do utrzymania zdrowego umysłu i duszy. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu, ćwiczeniom, zdrowym wzorcom spania i technikom relaksacyjnym możesz pomóc ograniczyć zachcianki i podążać dostatnią drogą do wyzdrowienia.

Ćwicząc najlepsze praktyki dla zdrowego umysłu i duszy, możesz zminimalizować ryzyko nawrotu nałogu podczas procesu rekonwalescencji uzależnienia. Zaspokajanie własnych potrzeb stanowi dla Ciebie sprzedaną podstawę do samodzielnego rozwoju.

Najlepsze praktyki dla zdrowego umysłu i duszy to: posiadanie mentora, praca nad swoją dietą, odpowiednia ilość snu, poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, angażowanie się w regularne ćwiczenia fizyczne oraz rozwijanie nowych, zdrowych nawyków.

Samoopieka oznacza samokontrolę

Możesz kontrolować swoje ciało, swój umysł i swoje emocje w każdej chwili w czasie rekonwalescencji. Jest to największa broń w twojej walce z uzależnieniem.

Twoje poczucie kontroli nad otoczeniem zwiększa twoją zdolność do podnoszenia poziomu energii w czasie, gdy przechodzisz program leczenia uzależnienia. Pomaga zidentyfikować uczucia beznadziejności, zniechęcenia i rozpaczy oraz być bardziej kreatywnym i skutecznym w utrzymaniu nadziei.

Pominięcie jednego aspektu ustalonej rutyny samoopieki może wytrącić struktury i rutyny z równowagi.

Samoopieka, leczenie uzależnień i zdrowie psychiczne

Samoopieka i wyzdrowienie z uzależnienia najlepiej połączyć z zajęciami, które pozwalają uzależnionym nauczyć się zdrowego życia bez narkotyków i alkoholu. Nie jest dobrze po prostu włożyć tych, którzy zmagają się z uzależnieniem do programu detoksykacji lub wyzdrowienia. Samoopieka i leczenie uzależnień muszą iść w parze.

W wyzdrowieniu uzależniony musi nauczyć się, jak być w kontakcie ze swoimi emocjami i to właśnie ta wiedza zmienia życie. Wielu uzależnionych od narkotyków i alkoholu nie ma prawdziwego poczucia swoich emocji.

Często ciało odczuwa negatywne skutki życia, ale umysł nie ma z tym spokoju, a więc osoba nie czuje się z tym źle.

Samoopieka i wyzdrowienie z uzależnienia może również polegać na uczestniczeniu w zajęciach dostępnych dla osób uzależnionych lub ich rodzin. Zajęcia te mają na celu pomóc uzależnionym w lepszym zrozumieniu, co powinni robić, myśleć i czuć, aby być zdrowymi we wszystkich aspektach swojego życia.

Zdrowie psychiczne najlepiej jest utrzymywać poprzez trzymanie się rutyny, która sprawia, że czujemy się dobrze. Te rutyny obejmują:

 • Przyjmowanie leków
 • Terapia indywidualna
 • Badania kontrolne
 • Programy 12-stopniowe
 • Budowanie nowego życia społecznego

Ostatnia kwestia wydaje się być najważniejsza.

Budowanie nowego życia społecznego po wyzdrowieniu z nałogu to zapewnienie aktywnego zaangażowania w życie społeczności. Uczestnictwo w grupach, działalność religijna i inne działania mogą mieć wpływ na Twoje życie.

Im więcej czasu spędzasz z innymi, tym więcej radości sprawia ci życie i tym więcej przyjaciół nawiążesz. Pielęgnowanie pozytywnych relacji jest kluczem do samozadowolenia, a zanurzenie się w silnej społeczności promuje poczucie własnej wartości i samorealizację.

Jednak ważne jest również, aby znaleźć czas na bycie samemu i pozwolić sobie na poruszanie się w swoim własnym tempie. Zdaj sobie sprawę, że nie musisz wracać do swojego starego życia, aby osiągnąć poczucie komfortu.

Jednym z wyzwań, z którymi możesz się zmierzyć w trakcie powrotu do życia po wyzdrowieniu z nałogu, jest ucieczka od alkoholu i narkotyków.

Jeśli czujesz, że masz zamiar wrócić do normalnego życia, to będziesz musiał dokonać kilku prawdziwych poświęceń. Musicie być przygotowani na wyrzeczenia i plany, aby uniknąć nawrotu nawyków, które w pierwszej kolejności doprowadziły was do kłopotów.

Znaczenie żywienia w samoopiece

Kluczowym elementem opieki nad osobami uzależnionymi jest znalezienie właściwej równowagi między umysłem a ciałem.

Pragnienie osiągnięcia celu może powodować efekty fizyczne w organizmie, które mogą osłabić i utrudnić uzależnionemu osiągnięcie celów, które sobie stawia.

Uzależnieni od uzależnienia od substancji muszą nauczyć się rozpoznawać te oznaki wyczerpania i traktować uzależniające pragnienia jak każdą inną część ciała, a także traktować je z szacunkiem. Dziś dietetycy donoszą, że właściwe odżywianie może pomóc zminimalizować łaknienie narkotyków i alkoholu, zmniejszyć poziom stresu i poprawić stan fizyczny i psychiczny człowieka.

Osoba, która w tym czasie nadużywała narkotyków lub alkoholu, może stać się niedożywiona i rozwijać problemy ze zdrowiem fizycznym. Zdrowe odżywianie się owocami, warzywami, pełnymi ziarnami i przetworzoną żywnością może zapewnić przejrzystość i pomóc uzupełnić składniki odżywcze, które często są uszczuplone podczas nadużywania narkotyków i alkoholu, jak również przyczynić się do zdrowia psychicznego.

Sprawność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w zmniejszeniu stresu i zrównoważeniu chemii mózgu, na które mogą mieć negatywny wpływ choroby psychiczne i uzależnienia. Aktywność fizyczna może również poprawić zdrowie i samopoczucie organizmu poprzez zwiększenie siły i funkcji sercowo-naczyniowych. Może również służyć zmniejszeniu lęku i działać jako zdrowy mechanizm radzenia sobie ze stresem.

Co się dzieje, gdy samoopieka nie wystarcza?

Czasami samoopieka nie wystarcza. Musisz całkowicie zmienić swój styl życia i swoje otoczenie, aby osiągnąć nowe poziomy życia.

Po udanej zmianie życia po wyzdrowieniu z nałogu, istnieje kilka zmian, które musisz wprowadzić, jeśli chcesz zmienić swoje środowisko po wyzdrowieniu z nałogu.

Pracując nad swoim życiem towarzyskim, musisz także poświęcić czas na zbadanie tego, czego brakuje w Twoim życiu. Czy brakuje Ci pewnych rodzajów aktywności lub różnych rodzajów ludzi?

Być może brakuje Ci aktywności fizycznej, która kiedyś Ci się podobała. Niezależnie od tego, czego ci brakuje, musisz dowiedzieć się, gdzie leżą twoje zainteresowania i mieć plan na te pozytywne rzeczy.

Czy nie spędzasz wystarczająco dużo czasu z ludźmi, z którymi chcesz spędzać czas? Jeśli dotarłeś do punktu, w którym musisz znaleźć nowe źródło socjalizacji, może to być jedno miejsce, od którego możesz zacząć.

Możesz chcieć zawrzeć umowę z samym sobą, że zajmiesz się tym projektem tak, aby nie stał się on wymówką do nie wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Dobry projekt da ci jakąś satysfakcję, więc powinieneś spróbować zrobić z niego coś, co uczyni cię szczęśliwym.

Aby uniknąć nawrotu choroby, musicie przygotować plan, który pomoże wam stworzyć nowe, zdrowe i wolne od spustów życie społeczne. Ważne jest również, abyś poświęcił czas na bycie aktywnym i towarzyskim, co pomoże ci w budowaniu silniejszego życia społecznego w przyszłości.

Jeśli masz trudności z utrzymaniem dobrego życia towarzyskiego, spróbuj skorzystać z zasobów, które znajdziesz w Internecie. Istnieje wiele darmowych aplikacji i odkryć cyfrowych, które mogą pomóc Ci w rozwoju i skutecznym prowadzeniu Twojego życia towarzyskiego.

Znajdź czas, aby odłożyć na bok dla siebie. Jest to jeden z obszarów, gdzie łatwo jest stracić z oczu to, co chcesz, a zamiast robić to, co wiesz, że będzie szczęśliwy, może skończyć się robi to, co nie chcesz robić.

Znajdź nowe sposoby na zabawę

Niektóre działania związane z leczeniem uzależnień koncentrują się na rozwoju osobistym i rozwoju. Lekcje prowadzone w ramach tych programów mogą obejmować takie rzeczy jak medytacja, relaks, joga, sztuka, ćwiczenia i inne. To wszystko jest częścią procesu uczenia się, jak radzić sobie z uzależnieniem i jak stać się bardziej wszechstronną osobą.

Innymi aspektami zajęć rehabilitacyjnych dla osób uzależnionych i ich rodzin są zajęcia grupowe. Zapewnią one uzależnionemu możliwość interakcji z innymi i nie poczucia się tak samotnym. Sesje grupowe mogą również obejmować terapię rodzinną, która jest kolejnym kluczowym aspektem rehabilitacji.

Ponownie, kluczem jest to, aby uzależniony i jego rodzina nauczyli się jak połączyć opiekę nad sobą i opiekę nad wyzdrowieniem. Muszą nauczyć się myśleć pozytywnie, dowiedzieć się, co pomaga im się zrelaksować i zachować spokój i koncentrację, a także nauczyć się, jak szukać pozytywnych aspektów w każdej sytuacji, a nie negatywnych.

Częścią samoopieki są takie rzeczy jak wyznaczanie celów, planowanie, tworzenie, studiowanie i tworzenie tych momentów entuzjazmu, pracy lub zabawy. Czasami musimy mieć dobre, staromodne przekąski i zasłużone przerwy w pracy.

7 alternatywnych, zdrowych stylów życia

Wiesz, co jest dla ciebie najlepsze, ale jeśli potrzebujesz inspiracji, oto niektóre z najlepszych działań w zakresie samoopieki nad osobami uzależnionymi:

 • Zakupy
 • Wybierając się na przygodę
 • Wykonywanie masażu
 • Kupowanie zwierzęcia domowego
 • Próbując nowego hobby
 • Inaczej organizujesz swój czas
 • Spędzanie dobrej jakości czasu z przyjaciółmi i rodziną

Wszystkie inne zajęcia, które obejmują spotkania z przyjaciółmi i członkami rodziny, mogą być bardzo korzystne dla wszystkich ludzi, którzy dochodzą do siebie po nałogu.

Samodzielna opieka polega na radzeniu sobie ze stresem i zarządzaniu czasem. Różne dodatkowe zajęcia mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem, w tym gra w gry planszowe, malowanie lub rysowanie lub pisanie wierszy. Istnieje również wiele pomysłów na samoopiekę, które pomogą Ci poradzić sobie z bezsennością, takich jak aromaterapia, akupunktura czy masaż.

Znajdź swoją rutynę samoopieki, czyniąc priorytetem wczesne wstanie i pójście na spacer, wyjście z przyjaciółmi lub piknik. Postaraj się być przy sobie, gdy potrzebujesz kogoś, z kim możesz porozmawiać.

Pomysły na samoopiekę, które możesz wypróbować już teraz

Istnieje wiele najlepszych praktyk dla zdrowego ciała i umysłu, które krążą głównie wokół robienia tego, co jest najlepsze dla Ciebie, i nikogo innego.

Samoopieka polega na odkrywaniu tego, co działa, a co nie, więc nie bój się eksperymentować ze zdrowymi i produktywnymi zajęciami. Niektóre pozytywne kroki do podjęcia obejmują:

Zdrowie fizyczne

Nie ulega wątpliwości, że zdrowe ciało promuje zdrowy umysł. Dobre nawyki żywieniowe, uzyskanie wystarczającej ilości snu, codzienne umiarkowane ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie to pozytywne i proste kroki, które można wdrożyć z domu w krótkim czasie.

Miej mentora

Posiadanie mentora może być bardzo pomocne dla osoby, która stara się utrzymać zdrowe ciało. Mentor może pomóc Ci dowiedzieć się, jak odnaleźć się w procesie regeneracji, a także pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Może on również zapewnić uczciwą osobę trzecią, która pomoże ci w procesie powrotu do zdrowia.

Możesz poszukać mentora, który ma doświadczenie w leczeniu uzależnienia od narkotyków lub ma doświadczenie w stosowaniu jednej z najlepszych praktyk w zakresie utrzymania zdrowego ciała i umysłu.

Zdrowe relacje

Innym czynnikiem, który może pomóc jest praktyka dobrych relacji, które pomagają w drodze do wyzdrowienia, a nie utrudniają go. Kiedy wokół ciebie jest ktoś, kto przeszedł przez ten proces lub rozumie, przez co przechodzisz z perspektywy zewnętrznej, może to być bardzo korzystne dla twojego zdrowia i samopoczucia.

Nauczenie się mówić "nie" ludziom, którzy mają zły wpływ lub z którymi nie chcesz spędzać czasu jest zdecydowanie pozytywnym krokiem. Innymi słowy, nie poddawaj się nikomu, kogo nie znasz lub z kim nie czujesz się komfortowo. Kontroluj swoje myśli, patrz na wszystko, co się dzieje i nie zapominaj o dbaniu o siebie i swoje zdrowie psychiczne.

Grupy wsparcia

Najważniejszy czynnik dla zdrowego umysłu grupy wsparcia. Dość często zdarza się, że ludzie są odkładani na bok w związku z tym, że sami przechodzą przez ten proces. Prowadzi to do izolacji i samotności. Grupa wsparcia jest jedynym sposobem na przezwyciężenie tego problemu.

W Internecie i w życiu codziennym istnieje wiele grup wsparcia, które mogą pomóc Ci w zaburzeniach związanych z nadużywaniem substancji.

Techniki oddechowe

Techniki samoopieki dla zdrowego umysłu obejmują również medytację i ćwiczenia oddechowe. Ja był naukowo udowadniał że ćwiczenia dla umysłu tak jak joga, medytacja, tai chi i inni relaksujący jaźń terapie pomagają zmniejszać stres i niepokój.

To ostatecznie promuje zdrowie emocjonalne i uczenie się kontrolować twój oddech - jak również twoje myśli - oferuje ci spokój, jasność i autorefleksję.

Pozostawanie trzeźwym i czujnym

Innym sposobem na praktykowanie technik samopomocy dla zdrowego umysłu są regularne ćwiczenia. Nawet jeśli nie jesteś sportowcem, chodzenie, bieganie, taniec lub jogging mogą pomóc Ci w utrzymaniu zdrowego umysłu.

Ćwiczenia fizyczne mogą być korzystne dla zdrowia psychicznego. Jeśli możesz zmniejszyć poziom stresu w codziennym życiu, będziesz miał więcej energii, aby wyzdrowieć z uzależnienia. Rób jogę lub medytację, aby pomóc ci utrzymać koncentrację podczas rekonwalescencji. Joga i medytacja mogą również poprawić twój system odpornościowy.

Sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego umysłu. Wiele osób zwraca się ku narkotykom, aby pozbyć się problemów ze snem. Narkotyki mogą powodować negatywne skojarzenia ze snem. Twoje zdrowie psychiczne jest bezpośrednim rezultatem twojego zdrowia fizycznego i nie możesz sobie pozwolić na utratę koncentracji podczas rekonwalescencji.

Techniki samoopieki dla zdrowego umysłu i duszy obejmują naukę radzenia sobie ze stresem. Stres może negatywnie wpływać na Twoje ciało, w tym powodować, że czujesz się fizycznie chory. Korzystaj z technik relaksacyjnych, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem.

Techniki te obejmują głęboki oddech, jogę, medytację i postawę jogi.

Jakie są oznaki słabej samoopieki?

Uzależnienie może być stanem, który odbiera ludziom standardy, nadzieje i cechy charakterystyczne. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki słabej samoopieki lub braku samozadowolenia u osób, które dochodzą do siebie po nałogu. Oznaki słabej samoopieki obejmują:

 • Słaba higiena
 • Zła rutyna dbania o urodę/opieki nad sobą
 • Nieostrożne podejście
 • Agresywna reakcja na konstruktywne rady
 • Zaniedbywanie czynności, które są znane z tego, że kochają

Wszystkie te oznaki słabej samoopieki mogą powodować wiele innych problemów, dlatego każda osoba z wcześniejszym doświadczeniem z uzależnieniem musi przemyśleć problem słabej samoopieki, zanim jeszcze się zacznie.

Samoopieka i miłość do siebie

Samodzielna opieka jest częścią procesu samokochwalstwa. Musisz wrócić do podstaw, aby wrócić do zdrowego stylu życia.

Działania związane z leczeniem uzależnień, w które zaangażowana jest rodzina i przyjaciele, muszą być prowadzone w sposób promujący te nawyki i zachowania oraz zbliżający do siebie uzależnionych i członków rodziny. W trakcie tego procesu mogą wystąpić pewne konflikty, ale jest to część procesu i nigdy nie należy mieć do nich pretensji.

Opieka nad sobą i miłość do samego siebie musi być prowadzona w taki sposób, aby zapewnić miejsce, w którym uzależniony będzie mógł spowolnić proces i cieszyć się nim, jednocześnie pozostając na właściwej drodze i stając się silniejszym dzięki tym doświadczeniom.

Z czasem, im więcej osób uzależnionych będzie rozwijać swoje umiejętności odzyskiwania sprawności, tym lepiej będą one mogły pracować nad tymi nawykami i zachowaniami, które doprowadziły ich do tego, że potrzebowali pomocy.