Uzależnienie od leków – rozpoznanie i leczenie
Uzależnienie od leków to bardzo złożony stan, który ciężko zdiagnozować i doprowadzić do pełnego wyleczenia. Pomimo jasnych objawów, diagnozowanie uzależnienia zależy od osoby uzależnionej lub osób bliskich, które uznają i chcą rozwiązać problem. Drugi element, to połączenie informacji medycznych przez lekarza i skierowanie do odpowiedniego programu. Leki są powszechnie dostępne i często sięgamy po nie bez większego zastanowienia i nadzoru lekarza. Jak wpływa to na nasz organizm i psychikę? Z czym związane dokładnie jest uzależnienie od leków?
Proces diagnostyczny - jak wygląda?
Lekarz rodzinny będzie w stanie zdiagnozować i skierować osobę wykazującą objawy, jakie daje uzależnienie od leków. Pierwszy krok i najtrudniejszy, to przyznanie się do problemu osoby chorej lub interwencja ze strony rodziny lub przyjaciół. Osoba z podejrzeniem lekomanii udaje się do lekarza rodzinnego, który może następnie skierować ich do specjalisty od uzależnień lub poradni psychologicznej. Lekarz zadaje pytania na temat częstotliwości i rodzaju zażywanych leków, zaniedbania codziennego życia oraz tego, czy ilość oraz stężenie branych leków wzrasta i jaki ma to wpływ na społeczne, zawodowe oraz edukacyjne funkcjonowanie danej osoby.
Weryfikując uzależnienie od leków to także wiedza na temat przyjmowanych substancji, która przekłada się na świadomość potencjalnych objawów odstawienia, które mogłyby wystąpić w czasie, gdy dana osoba próbowała zmniejszyć lub przerwać stosowanie leków. Następnie osoba chora zostaje poddana badaniu (w tym badania krwi) w celu uzyskania ogólnego stanu zdrowia oraz ustalenia stopnia uzależnienia i konieczności leczenia i / lub detoksykacji.
Uzależnienie od leków – rozpoznanie i leczenie. Pierwsze kroki
Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest uznanie choroby, jakim jest uzależnienie i jego wpływu na życie codzienne. Gdy chory rozpozna negatywny wpływ substancji na jego życie, może skorzystać z różnych wariantów leczenia dostosowanych do jego problemu. Dla części będzie to krótki okres czasu, bardziej skupiony na oczyszczeniu organizmu. Uzależnienie od leków leczy się poprzez:
- detoksykację,
- porady i terapie behawioralne,
- programy rehabilitacji,
- terapię grupową (grupy AA),
- (rzadko) wsparcie medykamentami.
Opcje leczenia uzależnienia zależą od kilku czynników. Zalicza się do nich rodzaj uzależnienia, długość i stężenia stosowanych leków oraz ich wpływ na chorego. Lekarz zajmie się wszystkim dysfunkcjami fizycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem systemu trawiennego, wątroby oraz tych narządów i układów na które oddziaływały leki. Dodatkowo zostanie dopasowana terapia psychologiczna, która ma na celu znalezienie przyczyn uzależnienia i ich eliminację. Nie ma jednej reguły jak powinien taki proces wyglądać - dostosowuje się go do konkretnego przypadku. Bardzo ważne jest tutaj dokładne rozpoznanie uzależniających leków oraz wsparcie dla osoby chorej ze strony rodziny i przyjaciół.