Niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem substancji

Ludzie uzależniają się od narkotyków i alkoholu z różnych powodów. Na początku może to być sposób na przetrwanie sytuacji społecznej lub radzenie sobie ze stresem. Ludzie odkrywają, że potrzebują coraz więcej substancji, aby przetrwać dzień. Trudno jest ludziom uwolnić się od niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem substancji bez uzyskania profesjonalnej pomocy.

Co powoduje nadużywanie substancji?

Presja rówieśników może odegrać znaczącą rolę w rozpoczęciu czyjejś drogi w kierunku zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Wiele osób ma również nieleczone zaburzenia zdrowia psychicznego. Używają oni narkotyków i alkoholu jako sposobu na samoleczenie swoich problemów.

Zmiany zachowania są zazwyczaj jednym z pierwszych sygnałów, że ktoś może mieć do czynienia z zagrożeniami związanymi z nadużywaniem substancji. Dla przyjaciół i rodziny wyzwaniem może być nakłonienie bliskiej osoby do przyznania, że ma kłopoty i uzyskania pomocy. Oznaki świadczące o tym, że dana osoba może zmagać się z zaburzeniem związanym z nadużywaniem substancji obejmują:

  • Niezdolność do radzenia sobie z obowiązkami, które pochodzą ze szkoły lub rodziny Niezdolność do skoncentrowania się na zadaniach Oznaki drżenia i pocenia się Brak zainteresowania działaniami i hobby, które kiedyś miały znaczenie Spędzanie większości czasu na poszukiwaniu ich substancji z wyboru Problemy z równowagą Niewyraźna mowa Słabe nawyki snu Oznaki pobudzenia i paranoi Niezdolność do zaprzestania używania ich substancji z wyboru, pomimo znaków ostrzegawczych.

Osoby z poważnym uzależnieniem od narkotyków zazwyczaj przechodzą drastyczne zmiany w swoim wyglądzie. Mogą one również rozwijać słabą higienę i mieć niezdrowy wygląd.

Jakie inne niebezpieczeństwa czyhają na osoby nadużywające substancji?

Ludzie w trakcie ciężkiego nałogu narkotykowego często stawiają się w niebezpiecznych sytuacjach. Mogą okradać bliskich lub angażować się w nielegalne działania, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie swojego nałogu. To może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, które mogą pozbawić ich wolności na długi czas.

Większość osób nadużywających substancji w końcu zaniedbuje znaczące relacje w swoim życiu. Prowadzi to do poczucia izolacji, które może doprowadzić do dalszego popadania w uzależnienie. Osoby te nabywają tolerancję na wybraną substancję, co oznacza, że muszą zażywać jej więcej, aby doświadczyć tego samego poziomu doznań. To naraża ich na ryzyko przedawkowania, które może doprowadzić do śmierci.

Inne niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem substancji

  • Brak środków finansowych Bezdomność Utrata wolności Ryzyko urazu lub śmierci z powodu ryzykownego zachowania

Innym zagrożeniem związanym z nadużywaniem substancji są zmiany w mózgu. Ciągłe nadużywanie substancji zmienia skład chemiczny mózgu i w końcu zjada istotne części, które kontrolują funkcje organizmu i rozumowanie. Funkcjonowanie bez codziennej dawki staje się niemożliwe. Bez leczenia, u bliskiej osoby może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Walcz z niebezpieczeństwami związanymi z nadużywaniem substancji

The Right Step pomaga ludziom, którzy chcą uwolnić się od zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Oferujemy szereg usług, w tym program detoksykacji, odwyk stacjonarny, program leczenia ambulatoryjnego i program opieki po leczeniu, aby wspierać Twój powrót do zdrowia po zakończeniu leczenia.

Dowiedz się więcej o The Right Step oraz programach i metodach leczenia, które oferujemy, dzwoniąc do nas pod numer 17135283709.