14 Objawów uzależnienia od leków na receptę

Nadużywanie leków na receptę oznacza stosowanie leków przepisanych przez lekarza lub innego specjalistę medycznego w sposób, w jaki nie zamierzał ich stosować. Uzależnienie od narkotyków na receptę prawie zawsze wynika z problematycznego używania lub nadużywania leków na receptę, a ten rodzaj nadużywania może obejmować wszystko od podjęcia recepty środek przeciwbólowy masz od przyjaciela do leczenia bólu głowy lub bólu od urazu do wstrzykiwania lub wciągania pigułki bólu podłoża, aby uzyskać wysoki. Nadużywanie leków na receptę może szybko przekształcić się w kompulsywne, ciągłe, destrukcyjne zachowanie, pomimo szeregu poważnych negatywnych konsekwencji.

Narastający problem w naszym kraju, nadużywanie narkotyków na receptę ma wpływ na ludzi każdej płci, rasy, klasy, pochodzenia, religii i wieku - choć jest ono bardziej powszechne wśród młodych ludzi. Leki przeciwlękowe, takie jak Xanax, opioidowe środki przeciwbólowe, takie jak OxyContin, środki uspokajające, takie jak Seconal lub Amytal, oraz używki, takie jak Adderall, to leki na receptę, które ludzie nadużywają najczęściej, chociaż liczy się każdy rodzaj niezamierzonego użycia leków na receptę.

Uzależnienie od narkotyków na receptę jest coraz poważniejszym problemem w naszym kraju, ponieważ wiele osób nie traktuje nadużywania leków na receptę tak poważnie, jak powinno. Nadużywanie narkotyków na receptę może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i uzależnienia, jeśli nie jest leczone. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, nadużywa leków na receptę, rehabilitacja uzależnienia od leków na receptę może pomóc ci przełamać uzależnienie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Wczesne wykrycie nadużywania narkotyków na receptę i uzależnienia daje wszystkim zaangażowanym większą szansę na wczesną interwencję. Może to zapobiec poważniejszym problemom i ułatwić pokonanie uzależnienia. Pierwszym krokiem jest poznanie objawów uzależnienia od narkotyków na receptę, abyś mógł uzyskać potrzebną pomoc.

Główne oznaki uzależnienia od narkotyków na receptę

Należy znać najważniejsze oznaki recepty, aby móc szybko interweniować, zanim wystąpią zbyt duże szkody:

 1. Dalsze stosowanie leku, nawet po ustąpieniu bólu, na który został przepisany.
 2. Skarżąc się na niejasne objawy, by zdobyć więcej leków.
 3. Brak zainteresowania możliwościami leczenia innymi niż leki.
 4. Zmiany nastroju i zachowania, takie jak stawanie się wrogimi, lotnymi, wzburzonymi lub niespokojnymi.
 5. Tajemnicze lub podstępne zachowanie w celu uzyskania leku, takie jak kradzież recept, podrabianie ich, "utrata" ich, posiadanie wielu recept od więcej niż jednego lekarza lub kupowanie i sprzedawanie ich na ulicy.
 6. Używanie pigułek na receptę przepisywanych innym.
 7. Fizyczne objawy odstawienia w przypadku pominięcia dawek. Bardzo często występują objawy grypopodobne, takie jak bóle stawów i mięśni, nocne pocenie się i bezsenność. W rzeczywistości, wszelkie większe wzrosty i spadki snu są oznaką uzależnienia od narkotyków na receptę.
 8. Zachowywanie się niezwykle nadpobudliwe lub odwrócone, lub działanie uspokojone i porowate.
 9. Używanie większej niż zalecana ilości leków.
 10. Opracowanie wysokiej tolerancji tak, że więcej pigułek są potrzebne do tego samego pożądanego efektu.
 11. Wycofanie się z kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i społeczeństwem, zwłaszcza jeśli osoby bliskie mówią, że masz problem.
 12. Problemy finansowe związane z koniecznością zakupu coraz większej ilości pigułek.
 13. Historia uzależnienia od narkotyków w przeszłości.
 14. Złe podejmowanie decyzji w ogóle.

Fazy uzależnienia od narkotyków na receptę

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, jest uzależniony od leków na receptę, zrozumienie etapów uzależnienia od narkotyków może pomóc w ustaleniu, czy leczenie uzależnienia jest konieczne. Aby pomóc Ci rozpoznać oznaki każdego z tych etapów, oto cztery etapy uzależnienia od narkotyków na receptę.

Uzależnienie od narkotyków na receptę Faza I: Użycie niemedyczne

Używanie leków na receptę w celach niemedycznych jest pierwszym sygnałem, że ktoś jest na drodze do uzależnienia. Osoby, które nie mają recepty na leki przeciwbólowe, mogą eksperymentować z nimi jako sposób na "zabawę" lub pomoc w radzeniu sobie z problemem. Czasami takie eksperymentowanie może mieć miejsce bez chęci dalszego zażywania leku. Jednak dla niektórych osób eksperymenty niemedyczne mogą stać się problemem i przejść do drugiego etapu uzależnienia od narkotyków na receptę.

Dla osób, które mają receptę lekarską, stosowanie niemedyczne obejmuje przyjmowanie tabletek częściej niż na receptę, przyjmowanie tabletek nie przepisanych lub przyjmowanie większej niż zalecana dawki. Kiedy osoba zaczyna brać swoje recepty niemedycznie, jest to zazwyczaj znak, że bierze swoje leki przeciwbólowe, aby dostać się na haju, w przeciwieństwie do leczenia bólu. Jest to silny wskaźnik, że dana osoba wkrótce popadnie w nałóg.

Uzależnienie od narkotyków na receptę Faza II: Nadużycia

Nadużywanie leków na receptę jest podobne do używania ich w celach niemedycznych, ale odbywa się na poziomie chronicznym. Innymi słowy, jeśli zażyłeś kilka razy więcej niż zalecana dawka, jest to uważane za użycie niemedyczne. Ale jeśli regularnie nadużywasz leków na receptę, to wkraczasz w drugą fazę uzależnienia od leków na receptę. Jest to kluczowa faza w uzależnieniu, ponieważ to właśnie w niej budowana jest tolerancja danej osoby, co oznacza, że będzie ona musiała stale zwiększać dawkę, aby nadal doświadczać tego samego złagodzenia bólu lub rodzaju haju. Tolerancja jest bramą do uzależnienia i uzależnienia. Opiatowe środki przeciwbólowe, takie jak Vicodin, OxyContin, Percocet, Fentanyl i inne są szczególnie podatne na uzależnienie i uzależnienie, jeśli są nadużywane ponad zalecane dawki.

Uzależnienie od narkotyków na receptę Faza III: Nadużycie

Przewlekłe nadużywanie leków na receptę jest wyraźną oznaką nadużywania narkotyków. Inne oznaki nadużywania leków na receptę to problemy z relacjami, utrata pracy i problemy z wypełnieniem innych obowiązków. Jest to etap, w którym zaczynają pojawiać się ostrzegawcze oznaki uzależnienia: zachcianka, zaabsorbowanie lekiem oraz objawy depresji, drażliwości i zmęczenia, jeśli lek nie jest używany. Te objawy odstawienia leku są oznaką, że dana osoba stała się fizycznie uzależniona od przepisanego środka przeciwbólowego.

Uzależnienie od narkotyków na receptę Faza IV: Uzależnienie

Uzależnienie fizyczne może szybko przekształcić się w uzależnienie psychologiczne, co oznacza, że dana osoba weszła w końcowy etap uzależnienia od narkotyków na receptę. Uzależnienie fizyczne odnosi się do objawów odstawienia, które osoba będzie odczuwać, jeśli narkotyk nie jest używany. Uzależnienie psychologiczne odnosi się do kompulsywnej potrzeby dalszego używania narkotyku, pomimo poważnych negatywnych konsekwencji dla waszych relacji, zdrowia fizycznego i psychicznego, finansów osobistych, pracy i karalności. Inne oznaki uzależnienia psychologicznego to zachcianki, obsesja na punkcie uzyskania leku i dawkowanie w odpowiednim czasie, aby nigdy nie zejść na dół. Często prowadzi to do prób uzyskania większej ilości pigułek od lekarza, zakupów u lekarza w celu uzyskania większej ilości recept tego samego leku, a nawet zakupu nielegalnych pigułek z ulicy.

Leczenie uzależnienia od narkotyków na receptę

Czasami pierwszym krokiem jest po prostu rozmowa z lekarzem lub innym specjalistą, który rozumie uzależnienie. Rozmowa z kimś o problemie z zażywaniem narkotyków na receptę może być upokarzająca lub niebezpieczna, ale pamiętaj, nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż utrata wszystkiego, co ma dla ciebie znaczenie lub narażenie twojego życia. Specjaliści zajmujący się medycyną i rehabilitacją uzależnień są szkoleni specjalnie po to, by oferować pomoc osobom z problemem medycznym, który jest uzależnieniem, a nie po to, by oceniać ludzi. O wiele łatwiej jest poradzić sobie z uzależnieniem na wczesnym etapie, zanim się ono pogłębi i doprowadzi do długotrwałych problemów, z których trudniej będzie wyzdrowieć.

Jeśli ty lub ktoś kogo kochasz wykazuje którykolwiek z tych objawów uzależnienia od narkotyków na receptę, leczenie może postawić ciebie lub twoją ukochaną osobę na drodze do wyzdrowienia. Nasz program leczenia uzależnienia od narkotyków na receptę zapewnia ustrukturyzowane środowisko, wolne od pokus i czynników rozpraszających uwagę oraz zapewnia całodobową opiekę i wsparcie, aby pomóc danej osobie skoncentrować się na powrocie do zdrowia. Nasz opiekuńczy, wysoko wykwalifikowany personel zapewni nadzorowaną detoksykację szkodliwych toksyn leku na receptę, terapię indywidualną i grupową, aby nauczyć się nowych umiejętności behawioralnych oraz terapie holistyczne, takie jak joga, medytacja i inne terapie uzdrawiające ducha i umysł, a także ciało.

Nie pozwól, aby nadużywanie leków na receptę i przewlekły ból definiowały już kim jesteś. Skorzystaj z pomocy, której potrzebujesz i na którą zasługujesz na wysokiej jakości rehabilitację w zakresie uzależnienia od narkotyków na receptę.