Czy marihuana jest narkotykiem?

Marihuana jest często uważana za bardzo bezpieczny narkotyk, taki, którego ludzie mogą używać i widzieć wszelkiego rodzaju korzyści bez ryzyka. Jest to zdecydowanie błędne myślenie. Czy marihuana jest narkotykiem? Wiele osób uważa, że używanie jej może prowadzić do używania innych, bardziej silnych i niebezpiecznych narkotyków. Niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy nie, marihuana sama w sobie może narazić osobę na wysokie ryzyko zaburzeń związanych z używaniem substancji, co prowadzi do wielu komplikacji. W The Right Step, chcemy pomóc Ci tego uniknąć w naszym centrum leczenia uzależnień od marihuany.

Czy marihuana jest więc narkotykiem, od którego można uciec?

Podczas gdy amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) stwierdziło, że istnieją pewne badania sugerujące, że osoby używające marihuany nie sięgają po bardziej niebezpieczne substancje, prawdą jest również coś przeciwnego. Jedno z badań wykazało, że osoby, które zgłosiły używanie marihuany, częściej niż te, które nie cierpiały z powodu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu w ciągu kilku lat. Badanie to, National Epidemiological Study of Alcohol Use and Related Disorders, wykazało, że używanie marihuany jest również powiązane z używaniem nikotyny.

Czy marihuana jest narkotykiem dla wszystkich, którzy jej używają? Odpowiedź brzmi: nie. Niektórzy ludzie nie doświadczają negatywnych skutków, kiedy używają tego narkotyku. Jednak to, kiedy zaczynają go używać, jak długo i jak dużo go używają, odgrywa rolę w tym, co dzieje się z ich zdrowiem. Na przykład, kiedy nastolatki używają marihuany, powoduje to zmiany w chemii ich mózgu w krytycznym momencie rozwoju. Może to zwiększyć prawdopodobieństwo, że będą chcieli i potrzebowali używać narkotyków w późniejszym okresie życia. Mózg przyzwyczaja się do THC obecnego w marihuanie, a nawet uzależnia się od niego.

A co z innymi, twardszymi narkotykami?

Czy marihuana stanowi bramę do używania opioidów? Niektóre badania na to wskazują. W jednym ze starszych badań stwierdzono, że osoby używające marihuany były znacznie bardziej skłonne do niewłaściwego stosowania leków opioidowych. Ten rodzaj nadużywania leków opioidowych może być bardzo niebezpieczny.

Jak uzyskać pomoc w przypadku używania marihuany?

Kiedy weźmiesz pod uwagę, jak bardzo ryzykowne może być używanie marihuany, ważne jest, aby rozpoznać potrzebę pomocy. Nawet jeśli zlikwiduje się ryzyko zwiększonego zażywania narkotyków, nadużywanie marihuany może być samo w sobie problematyczne. Możliwe jest rozwinięcie się od niej uzależnienia i współuzależnienia. Jeśli używasz marihuany w sposób rutynowy, ważne jest, aby uzyskać pomoc.

Pomoc jest dostępna z The First Step. Pozwól, aby nasz zespół zapewnił Ci dostęp do opieki, której potrzebujesz, w tym:

  • Detoks narkotykowy od marihuany Programy stacjonarnego leczenia narkotyków Leczenie narkotyków dla mężczyzn Leczenie narkotyków dla kobiet Programy leczenia ambulatoryjnego.

Używamy również zarówno leczenia opartego na dowodach, takich jak programy 12 kroków i dialektycznej terapii behawioralnej, jak i holistyczne programy leczenia, takie jak programy związane z fitnessem, aby Ci pomóc. Kiedy dotrzesz do naszych licencjonowanych i zaufanych terapeutów, będziesz mógł pracować nad sobą poprzez indywidualne programy zaprojektowane tak, aby pomóc Ci przezwyciężyć wszystko, z czym się zmagasz. Jeśli konsekwentnie używasz marihuany i jesteś od niej uzależniony, musisz koniecznie uzyskać pomoc, aby nie zacząć używać także innych narkotyków. Czy marihuana jest narkotykiem - nie ma to aż tak dużego znaczenia, jeśli odpowiednio potraktujesz uzależnienie, które obecnie posiadasz.